PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chroniczny stres przyszłej matki skutkuje próchnicą zębów dziecka

ms
29-09-2015, 10:37
Chroniczny stres przyszłej matki skutkuje próchnicą zębów dziecka Stres matki a próchnica zębów dziecka (foto: pixabay)
Jeśli zależy nam na skutecznej polityce, nakierowanej na ochronę zdrowia jamy ustnej dzieci, musimy zadbać o zdrowie psychiczne przyszłych matek – oświadczył dr Wael Sabbah z Dental Institute w King's College London, współautor badań określających czynniki, które mogą wpływać na poziom próchnicy u dzieci.

Naukowcy utrzymują, że próchnica jest częstszym zjawiskiem wśród tych dzieci, u matek których zarejestrowano co najmniej dwa biologiczne markery chronicznego stresu kojarzone z poziomem trójglicerydów, czy cholesterolem HDL.

Próchnica częściej występowała u tych dzieci, które jako oseski nie były karmione mlekiem matki.

O złożoności zasygnalizowanych korelacji wspomina kolejna współautorka analizy, Erin Masterson ze Schools of Public Health and Dentistry w University of Washington w Seattle. W jej opinii, markery biologiczne ściśle są powiązane ze stanem zdrowia matki, ale także wpływają na jej zachowanie, na przykład na to w jakim stopniu kobieta reaguje na potrzeby dziecka, także te dotyczące profilaktyki jamy ustnej.

Wyniki badań niewątpliwie trudno było skorygować o wskaźniki określające socjoekonomiczne i typowo materialne warunki, w jakich przyszło wzrastać matkom i ich dzieciom.

Badania opisane zostały w American Journal of Public Health

Więcej: consumer.healthday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH