PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chory pacjent na fotelu dentysty, co robić?

en
18-07-2016, 08:08
Chory pacjent na fotelu dentysty, co robić? Chory pacjent idzie do dentysty (fot. pixabay)
Na co należy zwrócić uwagę, gdy chory pacjent pojawi się w gabinecie dentysty podpowiadają autorzy artykułu opublikowanego na łamach amerykańskiego portalu Dentistry iQ.

Pacjent wymaga szczególnie ostrożnego traktowania, jeśli coś mu dolega. Amerykańskie higienistki stomatologiczne  Katie Hicks i Allison Kinney przeanalizowały literaturę medyczną i wskazują na następujące choroby.

Mononukleoza
Leczenie stomatologiczne pacjenta z mononukleozą powinno trwać jak najkrócej. Pacjent może nie być świadomy, że przechodzi infekcję wirusową i że powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Przeziębienie
Pacjentowi z przeziębieniem należy zapewnić podczas wizyty komfort i maksymalnie skrócić czas wizyty. Gorączka może być objawem nowej infekcji, z którą walczy układ odpornościowy.

Opryszczka
Zakażenie opryszczkowe wywołują wirusy HSV1, które infekują wielowarstwowy nabłonek płaski. Dopiero wtedy wirusy przestają być aktywne. Wargi, dziąsła, rejon wokół ust i nosa może być bolesny. Toteż leczenie powinno być prowadzone ze szczególna ostrożnością.

Zapalenie wątroby typu B i C
Jeśli pacjent chory na WZW typu B lub C wymaga znieczulenia miejscowego, należy ostrożnie wybierać preparat znieczulający. Zalecane jest unikanie środków metabolizowanych przez wątrobę, by jej dodatkowo nie obciążać. Najlepsza w takim wypadku jest artykaina.

Brodawczak płaskonabłonkowy
Infekcja powodowana przez wirus HPV objawia się w postaci brodawek na błonie śluzowej. Podczas leczenia należy zachować dużą ostrożność w okolicach zmian.

Choroba meningokokowa
Pacjent powinien być umieszczony w jak najwygodniejszej pozycji. Duży dyskomfort sprawia mu jaskrawe światło lampy operacyjnej, więc na czas zabiegu należałoby mu założyć ciemne okulary.

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent_w_gabinecie  

POLECAMY W SERWISACH