PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby przyzębia zwiększają ryzyko nowotworów, wiadomo już jakich

en
03-08-2017, 11:11
Choroby przyzębia zwiększają ryzyko nowotworów, wiadomo już jakich Naukowcy oszacowali ryzyko choroby nowotworowej u kobiet w starszym wieku z chorobami przyzębia (fot. pixabay)
Nowe badanie potwierdziło silny związek między paradontozą i chorobami nowotworowymi. Paradontoza zwiększa ryzyko raka przełyku, piersi i pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza u starszych kobiet.

Kobiety po menopauzie, które miały problemy z chorobami przyzębia, obciążone są wyższym ryzykiem nowotworów, twierdzą autorzy badania na ponad 65 tys. kobiet, które przeprowadzono na University of Buffalo w Stanach Zjednoczonych. 

- Do tej pory nie skupiano się na kobietach, zwłaszcza w starszym wieku - mówiła prowadząca ten projekt badawczy prof. Jean Wactawski-Wende epidemiolog z UB School of Public Health and Health Professions.

Badanie objęło  65 869 kobiet po menopauzie, średnia wieku 68 lat. Uczestniczki zgłaszały choroby przyzębia w okresie 1999-2003, ich stan zdrowia był monitorowany do połowy 2013 r. Pod koniec tego okresu (średnio dla każdej kobiety trwał on 8,32 roku) 7 149 kobiet zachorowało na jakąś formę raka.   Z zebranych danych wynika, że ryzyko choroby nowotworowej u kobiet mających paradontozę wzrastał o 14 proc. Najczęściej spotykanym nowotworem w badanej grupie osób był rak przełyku, u kobiet z chorobami przyzębia nawet trzykrotnie częściej niż u tych, które nie miały problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

- Przełyk jest blisko jamy ustnej, więc patogeny powodujące choroby przyzębia mają łatwy dostęp do tego rejonu, zakażają błonę śluzową przełyku i inicjują w tym miejscu rozwój procesu nowotworowego - wyjaśnia prof. Wactawski-Wende.

Ponadto naukowcy wykazali także związek między paradontozą a rakiem płuca, rakiem pęcherzyka żółciowego, czerniakiem i innymi nowotworami skóry oraz rakiem piersi. Szczególnie u tych kobiet, które paliły papierosy.

Co jest przyczyną tego związku nie jest do końca jasne. Być może bakterie i inne patogeny z jamy ustnej przedostają się do krwi. Wraz krwioobiegiem trafiają do różnych części organizmu i biorą udział w procesie nowotworowym. Jednak potrzeba więcej badań, by tę hipotezę potwierdzić. 

Praca ukazała się w  Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.

Więcej: cebp.aacrjournals.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH