PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby przyzębia mogą opóźniać zajście w ciążę

smn
12-07-2016, 11:34
Choroby przyzębia mogą opóźniać zajście w ciążę Paradontoza utrudnia zajście w ciążę (foto: pixabay)
Kobiety z paradontozą muszą starać się o dziecko średnio o dwa miesiące dłużej niż te, które nie mają takich problemów zdrowotnych.

W Australii przeprowadzono badanie, którego celem była ocena na ile stan zdrowia jamy ustnej wpływa na płodność. Objęto nim kobiety, które były już w ciąży i uczestniczyły w większym programie SMILE, badającym skuteczność leczenia chorób przyzębia w drugim trymestrze ciąży.

Dane na temat 1 956 Australijek przeanalizowano pod kątem ich planów zajścia w ciążę. Wyniki analizy i informacje na temat czynników, co do których wiadomo, że wpływają na płodność, jak: masa ciała i palenie papierosów - doprowadziły do ciekawych wniosków.

Okazało się, że kobiety, które miały chore dziąsła potrzebowały średnio siedmiu miesięcy na zajście w ciążę, podczas gdy kobiety ze zdrową jamą ustną tylko pięć miesięcy.

Autorzy badania podkreślają, że paradontoza to modyfikowalny czynnik zmniejszający łatwość zachodzenia w ciążę. Jednak biologiczny mechanizm w jaki choroby przyzębia prowadzą do opóźnień w zapłodnieniu nie jest znany i wymaga dalszych badań.

Istnieje oczywiście możliwość, że zły stan jamy ustnej jest oznaką ogólnie słabego zdrowia, które oddziałuje na płodność. Co do jednego nie ma wątpliwości: regularne wizyty u dentysty i dbanie o stan dziąseł i zębów powinno być szczególnie staranne, gdy zapada decyzja o powiększeniu rodziny.

Więcej: nhs.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH