PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby przyzębia dewastują organizm

ws
11-03-2016, 08:48
Choroby przyzębia dewastują organizm Chore zęby, chory człowiek (foto: pixabay)
Lista chorób, co do których naukowcy są pewni, że wynikają z patologicznych zmian zachodzących w jamie ustnej, jest coraz dłuższa. Przybywa dowodów na to, że nerki, serce, mózg, układ kostny nie będą sprawnie funkcjonować bez zdrowego uśmiechu.

Ostatnio naukowcy z Karolinska University Hospital (Szwecja) prowadzili badania pod nazwą PAROKRANK (Periodontitis and Its Relation to Coronary Artery Disease). Zarejestrowali oni 28 proc. wyższy wskaźnik pojawienia się zawału mięśnia sercowego u osób z poważnymi chorobami przyzębia niż u pacjentów, którzy nie mieli tego typu problemów. W badaniach próbowano wyodrębnić i oszacować czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów, czy występowanie u chorych cukrzycy. Badania, w których uczestniczyło 805 pacjentów, jednoznacznie wskazały na związek pomiędzy chorobami przyzębia a poważnymi problemami z układem krążenia, aczkolwiek w tym konkretnym badaniu nie określano przyczyn tego związku.

Nie oznacza to, że naukowcy z Karolinska University Hospital nie postawili mocnej tezy. W ich przekonaniu, źródłem zła są bakterie Streptococcus mutans, którymi zajmowali się specjaliści z National Cerebral and Cardiovascular Center w Osace. W ich przekonaniu, nie jest przypadkiem, że w ślinie 26 proc. osób, u których zaobserwowano krwotoki śródmózgowe, wykryto obecność bakterii Streptococcus mutans (cnm-positive S. mutans).

Przypomnijmy, że Japończycy, wspólnie z naukowcami z University of Louisville School of Medicine (USA), badali przy pomocy rezonansu magnetycznego mózg wyselekcjonowanych pacjentów z kilkumilimetrowymi mikroogniskami, będącymi źródłem niewielkich krwawień. Krwawienia te sprawiają, że ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego zauważalnie wzrasta. Wśród dużego odsetka przebadanych zarejestrowano w krwiobiegu obecność, rezydujących w jamie ustnej, cnm-positive S. mutans. Niezależnie od tego zagrożenia, u osób z mikrokrwawieniami częściej obserwowane są symptomy demencji.

Prowadzone w USA badania wykazały, że 41 proc. osób z chroniczną chorobą nerek przeżywa dziesięcioletni okres, tymczasem u pacjentów walczących z takim schorzeniem i jednocześnie u których zdiagnozowano choroby przyzębia, wskaźnik przeżycia był o 9 proc. niższy. Osoby cierpiące na zapalenie przyzębia czterokrotnie częściej zapadają na chroniczne choroby nerek niż ci, którzy nie mają problemów z paradontozą - ustalila Vanessa Grubbs z University of California w San Francisco.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   choroby przyzębia   bakterie   zawał serca  

POLECAMY W SERWISACH