PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Choroby jamy ustnej a zespół metaboliczny i otyłość na kongresie FDI w Madrycie

en
09-05-2017, 11:54
Choroby jamy ustnej a zespół metaboliczny i otyłość na kongresie FDI w Madrycie Związki otyłości i zdrowia jamy ustnej będą dyskutowane na kongresie FDI w Madrycie (fot. pixabay)
Jednym z "gorących tematów" na kongresie FDI w Madrycie podczas sesji poświęconej powiązaniom zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego będą problemy otyłości i zespołu metabolicznego. Wykład na ten temat (zapowiadany na portalu FDI) wygłosi Prof Ira Lamster, wydawca periodyku International Dental Journal oraz wykładowca w Public Health at Columbia University.

FDI: Czym jest zespół metaboliczny, w jak największym skrócie?
Prof Ira Lamster: 
To zespół czynników włączając otyłość, glikemię, dyslipidemię i nadciśnienie, które są związane ze zwiększonym ryzykiem choroby kardiologicznej i cukrzycy typu II.

Czy lekarze dentyści dobrze rozumieją zdrowotne skutki zespołu metabolicznego?Niezupełnie, ale świadomość problemu stale rośnie, w miarę jak pojawia się coraz więcej danych na temat powiązań zespołu metabolicznego i otyłości z chorobami jamy ustnej.

Co wyniosą słuchacze z Pana wykładu?
Zrozumieją dokładnie w jaki sposób zespół metaboliczny i otyłość wpływa na choroby jamy ustnej i powodzenie opieki stomatologicznej.

Jak tę wiedzę wykorzystywać w profilaktyce i działalności edukacyjnej?
Lekarze dentyści i pozostały personel klinik stomatologicznych powinni potrafić wyjaśnić zasady, na jakich te problemy ze zdrowiem są powiązane oraz w odpowiedni sposób udzielić kompetentnej porady.

Środki podejmowane na dużą skalę (jak opodatkowanie słodkich napojów) mające na celu profilaktykę chorób jamy ustnej i otyłości napotykają duży opór społeczny. Pomijając naukowe dowody, czy istnieje jakiś sposób by przełożyć istniejącą wiedzę na politykę zdrowotną?
Środowisko medyczne związane ze stomatologią może i powinno stać się orędownikiem zdrowego trybu życia, w tym także odpowiedniej diety z ograniczoną ilością cukru. Te nowe obowiązki odpowiadają naszemu rozumieniu etiologii chorób stomatologicznych.

A jak się przekłada ta wiedza na działania w polityce zdrowotnej?
Istnieje pilna potrzeba rozszerzenia zakresu praktyki stomatologicznej o ocenę ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych.

 

Więcej: fdiworlddental.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDI   dentysta   otyłość a choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH