PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chore zęby to chore zatoki, ale chore zatoki to także chore zęby

PAP/ms
27-03-2015, 15:00
Chore zęby to chore zatoki, ale chore zatoki to także chore zęby Chore zatoki, chore zęby (foto: sxc.hu)
Dla dobra pacjenta niezbędna jest ścisła współpraca laryngologów i stomatologów - przekonuje laryngolog dr Michał Michalik.

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie implantów - mówił laryngolog dr Michał Michalik na konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie implantów - mówił laryngolog dr Michał Michalik na konferencji naukowej w Warszawie poświęconej tej tematyce.
"Dlatego, dla dobra pacjenta niezbędna jest ścisła współpraca laryngologów i stomatologów, m.in. przy leczeniu endodontycznym, bądź przy wstawianiu implantów zębowych. Dzięki temu leczenie jest krótsze, skuteczniejsze, pozwala uniknąć poważnych powikłań i jest tańsze" - powiedział dr Michał Michalik z centrum medycznego MML w Warszawie, który jest gospodarzem pierwszej w Polsce interdyscyplinarnej konferencji laryngologiczno-stomatologicznej, odbywającej się w dniach 27-28 marca w Warszawie.

"Infekcje zębów i okostnej mogą wywołać zapalenie zatok, przede wszystkim szczękowych, położonych najbliżej linii zębów, ale też zatok przynosowych. Laryngolog może wówczas leczyć zapalenie zatok bez skutków. Można by tego uniknąć, gdyby skonsultował się ze stomatologiem" - wyjaśnił specjalista w rozmowie z PAP.

Według niego podobne konsekwencje może też mieć źle wykonane leczenie kanałowe, czy źle założony implant zęba. "Dzięki nowoczesnym technikom obrazowania, jak tomografia trójwymiarowa, obserwujemy nieraz u pacjentów po leczeniu kanałowym, że do ich zatok dostały się np. odłamki korzenia, amalgamatu, materiał z wypełniania kanałów" - wymieniał dr Michalik. Zatoka reaguje na te ciała obce typowym procesem zapalnym, który objawia się bólami głowy, temperaturą, wydzieliną ropną. Jeśli przejdzie on w stan przewlekły może spowodować poważne powikłania, groźne dla zdrowia a nawet życia, w tym zapalenia kości szczęki, powikłania oczodołowe, wewnątrzczaszkowe.

Dr Michalik zaznaczył, że możliwy jest również proces odwrotny - przewlekłe zapalenie zatok, zwłaszcza zatoki szczękowej, przyczynia się do problemów stomatologicznych. "Jeżeli wówczas wstawimy implant zębowy to zaczną się problemy z gojeniem tego miejsca, a implant może nawet wypaść" - wyjaśnił specjalista. Podkreślił, że jeśli stomatolog, który przygotowuje pacjenta do wszczepiania implantu, zobaczy w badaniu pantomograficznym jakieś zmiany w zatoce, to powinien odesłać go do laryngologa z prośbą o opinię na temat możliwości wykonania takiej procedury.

"Ogólnie, zabiegi stomatologii estetycznej, w tym wstawianie implantów oraz leczenie kanałowe powinny być obszarami ścisłej współpracy stomatologów z laryngologami. Dobro pacjenta wymaga, byśmy zatok nie traktowali w oderwaniu od leczenia stomatologicznego" - podkreślił dr Michalik.

SŁOWA KLUCZOWE
choroby dziąseł   endodoncja   próchnica   profilaktyka  

POLECAMY W SERWISACH