PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Chore zęby - chore płuca

ms
21-11-2016, 10:44
Chore zęby - chore płuca lek. stom. Dorota Stankowska (foto: archiwum)
Odpowiednia higiena oraz regularne przeglądy dentystyczne zmniejszają ilość mikrobów, które wdychane do płuc mogą wywołać infekcję - pokazują badania zaprezentowane na dorocznej konferencji IDWeek 2016 w Nowym Orleanie.

Mniejsza skłonność do przeziębień, grypy, a nawet zapalenia płuc wynikać może z wzorowej higieny jamy ustnej. Potwierdzili to właśnie amerykańscy naukowcy z Virginia Commonwealth University. Podczas badań, przeprowadzonych wśród 26 tys. osób, okazało się, że te z nich, które nigdy nie były na przeglądzie dentystycznym, są o 86 proc. bardziej narażone na bakteryjne zapalenie płuc niż osoby, które odwiedzały stomatologa dwa razy w roku.

Do profilaktycznego szczepienia, unikania dużych skupisk ludzi oraz częstego mycia rąk należy dodać dobrą kondycję zębów i dziąseł.

Co mają wspólnego płuca i zęby? Stan obydwu jest zależny od wpływu bakterii Gram-dodatnich. Przykładowo, zapalenie płuc może mieć pochodzenie wirusowe, ale najczęściej powodują je bakterie, które przenikają do organizmu przez usta. Im wyższy poziom higieny jamy ustnej i częstsze wizyty u dentysty, tym mniejsze ryzyko infekcji o podłożu bakteryjnym.

Autorzy badania twierdzą, że regularne przeglądy dentystyczne rzeczywiście mogą obniżyć ryzyko wystąpienia zapalenia płuc poprzez redukcję ilości bakterii w jamie ustnej, które powodują infekcję. Jest to tym bardziej ważne, że zapalenie płuc jest powszechnie występującą chorobą, dotyka rocznie ok. 450 mln ludzi na całym świecie.

Corocznie na wirusowe i bakteryjne zapalenia płuc zapada kilkaset tysięcy Polaków. Choroba najbardziej zagraża, a co za tym idzie ma najwyższy wskaźnik śmiertelności u osób młodych, dzieci poniżej 5 roku życia oraz osób starszych po 75 roku życia. Dolegliwość często rozwija się jako powikłanie pierwotnie przebytej infekcji wirusowej, szczególnie grypy lub jako konsekwencja zapalenia zatok obocznych nosa, któremu sprzyjają m.in. zepsute zęby.

- Związek między zapaleniem płuc, a kondycją jamy ustnej jest dość znany. Bakterie mogą zajmować prawie 2 kg masy dorosłej osoby, jest ich nawet więcej niż komórek ludzkiego ciała. Są to zarówno dobre, jak i złe bakterie, te „złe” atakują w określonych warunkach np. przy obniżonej odporności. Wchłaniane są przez usta, skąd dostają się do płuc i mogą wywołać ich stan zapalny - komentuje lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Co zrobić, aby uniknąć infekcji? - Ogromne skupiska bakterii gromadzą się w miejscach trudno dostępnych takich jak zakamarki, szczeliny międzyzębowe, a także w płytce nazębnej, która nawarstwia się na zębach. Dlatego tak ważne jest nie tylko szczotkowanie, ale również oczyszczanie zębów bardziej precyzyjną nicią dentystyczną oraz regularne wizyty u stomatologa m.in. w celu usuwania kamienia nazębnego.

U osób starszych noszących protezy zębowe bardzo ważne jest ich dokładne oczyszczanie specjalnymi preparatami o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym oraz przechowywanie w specjalnym pojemniczku, nie zaś w szklance z wodą. Jedno z badań wykazało obecność w biofilmie pokrywającym protezy zębowe bakterii MRSA (Methicillin-Resistant Staphylococcus ureus), czyli gronkowca złocistego.

SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   Dorota Stankowska  

POLECAMY W SERWISACH