• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chlorheksadyna ma rywalkę

en
29-12-2017, 09:48
Chlorheksadyna ma rywalkę Miodla indyjska ma coraz więcej zastosowań w stomatologii (fot. pixabay)
Roślina wykorzystywana we wschodniej medycynie - miodla indyjska - może być zalecana  leczeniu ortodontycznym. Okazuje się, że jako składnik płynów do płukania ust równie skutecznie co chlorheksadyna, poprawia trzy wskaźniki zdrowia jamy ustnej u pacjentów noszących stałe aparaty ortodontyczne.

Miodla indyjska - drzewo rosnące na półwyspie Indyjskim od setek lat jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Jej liście pomagają na krwawienie dziąseł, halitozę, owrzodzenia błony śluzowej, próchnicę, zaś ostatnie badania naukowe do tej listy dołączyły także znaczące ograniczanie płytki nazębnej i hamowanie stanów zapalnych dziąseł.

Stąd pomysł, by sprawdzić na ile skuteczna może być w przypadku pacjentów ortodontycznych. Wyniki badania ukazały się na łamach Journal of Contemporary Dental Practice.

- Wyciąg z miodly, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym hamuje wzrost Streptococcus mutans, z tego też powodu można go wykorzystywać do leczenia chorób przyzębia, pisze A. Nishad, profesor w  Noorul Islam College of Dental Science w Thiruvananthapuram, w Indiach.

Tradycyjne środki w nowych zastosowaniach
Płyny do płukania ust ograniczają rozwój szkodliwych bakterii, dlatego są przydatne u pacjentów ze stałymi aparatami ortodontycznymi, którzy czasami mają trudności z dokładnym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów. Chociaż chlorheksadyna to "złoty standard" w stomatologii, jednak ma kilka wad. Na przykład przebarwia zęby. Stąd próba sprawdzenia czy miodla może być alternatywą dla chlorheksadyny w ortodoncji.

W badaniu wzięło udział 66 młodych osób, pacjentów klinik ortodontycznych w Indiach. Wszyscy nie stosowali w ostatnim okresie antybiotyków ani płynów do płukania ust z przeciwdrobnoustrojowymi składnikami. Na początku eksperymentu  nie było wśród nich różnic w ilości płytki nazębnej, stanu dziąseł i ilości S. mutans.

Uczestnicy eksperymentu podzieleni zostali na trzy równe grupy, które dwa razy dziennie po posiłkach płukały usta 5 ml płynu do ust z chlorheksadyną; 5 ml roztworu z miodly albo 5 ml wody destylowanej. 

Po miesiącu w grupach stosujących chlorheksadynę i wywar z miodly nastąpiła znaczna redukcja płytki nazębnej, poprawił się stan dziąseł i został zahamowany rozwój S. mutans w porównaniu z grupą kontrolną, która płukała usta wodą destylowaną.

Chlorheksadyna wydajniej poprawiała wskaźniki zdrowia jamy ustnej, jednak różnica była istotna statystycznie jedynie w przypadku wskaźnika zapalenia dziąseł.

Autor pracy zastrzega się, że jedno badanie to zbyt mało by gruntownie potwierdzić skuteczność miodly i potrzebne są kolejne prace, jednak bez wątpienia środki z wywarem z tej rośliny, poza ograniczaniem płytki nazębnej i stanów zapalnych dziąseł, mają także inne, ważne atuty - jak niska cena, niebarwienie szkliwa i smak, dużo lepszy niż preparatów z chlorheksadyną.

Więcej: jaypeejournals.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
denturystyka   NFZ   stomatologia   świadczenia gwarantowane  

POLECAMY W SERWISACH