PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Chińskie sposoby na próchnicę

en
04-12-2017, 11:55
Chińskie sposoby na próchnicę Linia nowych środków do higieny jamy ustnej może zawierać ekstrakt z rośliny Galla chinensis (fot. Wikipedia)
Każda próba znalezienia środka, który zahamuje próchnicę się liczy. Tym razem naukowcy (połączone siły chińsko-holenderskie) donoszą o cennych w stomatologii właściwościach rośliny Galla chinensis.

Roślina Galla chinensis ma ugruntowaną pozycję na rynku zielarskim jako środek hamujący wirusowe infekcje, przeciwnowotworowy, leczący wątrobę, przeciwbiegunkowy i chroniący przed stresem oksydacyjnym. Teraz okazuje się, że może się przydać także dentystom, ponieważ ogranicza produkcję kwasów przez próchnicotwórcze bakterie, a nawet wspomaga remineralizację zębów. Tak twierdzą naukowcy z West China School of Stomatology i Academic Centre for Dentistry Amsterdam.

Do tych wniosków doszli prowadząc badania na ekstraktach z Galla chinensis, za główne substancje aktywne w walce z próchnicą  (po analizie metodami chromatografii gazowej/spektometrii masowej) uznali występujące w nich garbniki.

Naukowcy mają nadzieję, że ich wyniki posłużą do produkcji nowych środków do higieny jamy ustnej. Praca opublikowana została w Open Dentistry Journal.

Czytaj więcej: Zielona herbata dobra dla zębów
Chińska stomatologia sięga po zieloną herbatę
Ekstrakt z nasion winogron wzmacnia zębinę

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH