• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Chcą leczyć zęby u internisty...z fatalnym skutkiem

en
18-04-2016, 12:55
Chcą leczyć zęby u internisty...z fatalnym skutkiem Rośnie ilość niepotrzebnie przepisywanych antybiotyków
Brytyjscy interniści, mimo że antybiotyki nie rozwiązują ostatecznie problemów stomatologicznych, przepisują je pacjentom, którzy trafiają do nich zamiast do dentysty.

Brytyjczycy wolą chodzić do internisty niż do dentysty, nawet z bólem zęba. Na domiar złego ponad połowa z tych wizyt kończy się przepisaniem antybiotyku - wynika tak z analizy danych z blisko dziesięciu lat. - Oczywiście lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie rozwiązać problemów stomatologicznych – mówi jeden z autorów analizy dr Anwen Cope, dentysta z Cardiff and Vale University Health Board.

Przepisanie przez internistę antybiotyku jest działaniem niepotrzebnym, albo wręcz potencjalnie szkodliwym. W przypadku silnego bólu zęba bardziej niż leki, wskazane są m.in. ekstrakcja lub leczenie kanałowe. Oczywiście te procedury może przeprowadzić wyłącznie stomatolog. Internista w takim przypadku powinien zalecać udanie się do gabinetu dentystycznego.

- To badanie rodzi dodatkowe obawy o antybiotykooporność, do której przyczyniają się lekarze pierwszego kontaktu  – podkreśla Cope. I co nie mniej ważne, pacjenci nie otrzymują skutecznego leczenia i dłużej muszą cierpieć ból. Antybiotyki przepisywane przez internistów pacjentom, którzy powinni trafić do dentysty, tylko mnożą liczbę konsultacji medycznych.

Więcej: dentistry.co.uk 

Czytaj także: 
CED o niebezpieczeństwie stosowania antybiotyków
Europejski dzień wiedzy o antybiotykach z udziałem CED

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH