PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ceny rzeczywiste, ceny katalogowe: trudne pytania dentystów do Dentool.pl (cz. IV)

ms
07-08-2017, 13:20
Ceny rzeczywiste, ceny katalogowe: trudne pytania dentystów do Dentool.pl (cz. IV) Ceny rzeczywiste, ceny katalogowe
Dentool.pl jest platformą, która ma usprawnić zarządzanie gabinetem stomatologicznym w sferze relacji: właściciel praktyki dentystycznej – dostawcy sprzętu, materiałów i usług, a także w obszarze edukacji i rozwoju zawodowego personelu medycznego. Warto poznać od podszewki ten nowy wymiar funkcjonowania w branży stomatologicznej.

infoDENT24.pl: Większość pozycji katalogowych w Dentool.pl ma podane ceny standardowe. W zasadzie żadna z nich nie pokrywa się z cenami rzeczywistymi, płaconymi naszym dostawcom, gdyż te są wypadkową wielu skomplikowanych relacji biznesowych łączących nas z dostawcami. Jaki jest sens tworzenia tego typu zestawienia, który nie obowiązuje w rzeczywistych kontraktach?

Magdalena Jaworska, prezes firmy Dentool: Platforma Dentool.pl odzwierciedla rzeczywistość rynkową i nie narzuca sztywnych schematów, w tym konieczności wyświetlania cen przez dostawców. Jest bowiem narzędziem „w rękach użytkowników” a sama firma Dentool nie jest stroną w transakcji. Nie jest także sklepem internetowym, lecz platformą umożliwiającą dostawcom wyświetlanie swojej oferty odbiorcom, a odbiorcom wycenianie produktów u dostawców.

Wbrew obiegowym opiniom opartym na wzorcach z innych rynków, Dentool.pl nie jest także porównywarką cenową. Porównywanie cen w zaopatrzeniu stomatologicznym, może mieć bowiem miejsce przy zakupie droższych jednorazowo kupowanych produktów jak sprzęt.

Wszyscy wykonujemy takie porównania kupując komputer, telewizor czy samochód. Jeśli natomiast mówimy o ciągłym zaopatrzeniu w produkty tzw. „szybkorotujące” zamawiane w ramach „ponawianych zamówień” to porównywanie wyłącznie cen bez podania liczby zamawianych produktów byłoby błędem w sztuce zarządzania zaopatrzeniem.

Zachęcamy gabinety do tego, aby wyceniały zbiorcze zakupy i długoterminową współpracę z dostawcami. Oznacza to porównywanie „kosztów współpracy” a nie „cen produktów”, zaś na koszty współpracy mogą się składać inne ważne dla obu stron warunki jak terminy płatności, dostawy, reklamacje, szkolenia itd.

System Dentool pozwala wycenić listę produktów i podjąć dłuższą współpracę z konkretnym dostawcą w ramach wspólnie ustalonych cen. Są to jednak ceny indywidualnie przypisane do danego gabinetu, widoczne tylko dla osoby zalogowanej na koncie gabinetu.

Podsumowując, stworzyliśmy system, który umożliwia przypisanie indywidualnych cen do indywidualnych zapytań – jednorazowo, bądź też na dłuży czas w ramach regularnej współpracy. Założenie zawarte w takiej konstrukcji systemu jest niczym innym jak uwzględnieniem obecnie panujących zwyczajów w zaopatrzeniu stomatologicznym – nie ma standardowych cen, ponieważ każdy gabinet dostaje ceny spersonalizowane i uzależnione od zakresu współpracy i wartości dokonywanych zakupów.

Jeśli przy produkcie znajduje się „poglądowa” cena to dlatego, że dostawca, najczęściej producent, zdecydował się wyświetlać swoim klientom ceny „katalogowe” lub też dostawca faktycznie ma w ofercie produkty, na które nie udziela rabatów. Spotkaliśmy się już z taką sytuacją i także ją rozumiemy. 

POLECAMY W SERWISACH