• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

CBCT: nowa rola w implantologii

drbicuspid.com, ms
30-12-2014, 08:03
CBCT: nowa rola w implantologii CBCT (foto: freedigitalimages)
Kolejną funkcję przypisaną CBCT w stomatologii przeanalizował prof. Juan Yepes, z Wydziału Stomatologii Dziecięcej w Indiana University School of Dentistry. To funkcja diagnostyczna po wykonaniu wszczepienia implantów.

W opracowaniu prof. Juana Yepesa szczególną uwagę poświęcono defektom występującym w strukturze kostnej sąsiadującej z implantami. Tomografia wiązki stożkowej sprawdza się szczególnie w przypadku występowania małych zmian, poniżej 0,35 mm. Wówczas CBCT jest niezastąpiona, ale już podczas analizy mikrodestrukcji powyżej 0,675 mm, ta technika analityczna ma już rozwiązania konkurencyjne.

Szczegółowej analizie tego co towarzyszy implantom, a dokładnie co wynika z przeprowadzonego zabiegu prof. Juan Yepes zawarł w opracowaniu opublikowanym w Dental Clinics of North America (January 2015, Vol. 59:1, pp. 41-56).

Badanie CBCT jest przydatne niemal w każdej dziedzinie stomatologii m.in. w: chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, endodoncji, periodontologii, implantologii, ale także w diagnozowaniu stawu skroniowo - żuchwowego.

Tomografia wiązki stożkowej to jedyne badanie obrazowe ukazujące dostatecznie dokładnie zarówno tkanki miękkie, jak i struktury kostne. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że CBCT pozwala na uzyskanie obrazu 3d przy kilkunastokrotnie mniejszej ekspozycji na promieniowanie, w porównaniu z konwencjonalną tomografią komputerową.

Dawka promieniowania w CBCT waha się od 45 mikrosivertów do 650 mikrosivertów. Obrazowanie całości uzębienia za pomocą radiografii analogowej to dawka 150 mikrosivertów (analogowe zdjęcie panoramiczne - 54 mikrosiverty).

Ważne jest także i to, że CBCT, w porównaniu z konwencjonalną tomografią komputerową, trwa kilkukrotnie krócej (od 10 do 40 s).
W zależności od konkretnej sytuacji CBCT bywa, że jest znacznie tańszą metodą diagnozowania w porównaniu do tradycyjnego sposobu przeprowadzania analizy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH