PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Całe światło na gabinet stomatologiczny

29-03-2013, 05:21
Całe światło na gabinet stomatologiczny (foto: sxc.hu)
Całe światło na gabinet stomatologiczny (foto: sxc.hu)
Oświetlenie gabinetu stomatologicznego w zasadzie powinno spełniać warunki określone w Polskiej Normie PN-EN 12464-1. To są zalecenia urzędowe. Co jednak dokładnie trzeba zrobić, aby oświetlenie w gabinecie stomatologicznym było optymalne, podstawowych uwarunkowań jest kilka.

Główne mówią o:

- źródle światła dziennego o temperaturze barwowej powyżej 5300 K i współczynniku rozróżnialności barw światła CRI większym od 90 (lampy o współczynniku CRI mniejszym niż 80 nie powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których pracują ludzie lub przebywają przez dłuższy czas);

- oświetleniu bez migotania i efektu stroboskopowego (zalecane elektroniczne wysokoczęstotliwościowe zasilanie świetlówek);

- natężeniu oświetlenia w całym gabinecie na poziomie minimum 0,5 tys. luksów, a w przestrzeni głowy pacjenta powinno być dwukrotnie wyższe - 1 tys. luksów (w miejscach stałego przebywania ludzi natężenie oświetlenia nie powinno być mniejsze niż 200 luksów);

- o konieczności uniknięcia efektu stroboskopowego i migotania światła (zjawisko to można wyeliminować poprzez zasilanie elektroniczne sterujące pracą świetlówek (o wysokiej częstotliwości, na poziomie 30 tys. impulsów na sekundę).

Odpowiednie, równomierne natężenie światła, bez szkodliwego efektu olśnienia zapewnić można umieszczając jedną lampę (panel) bezpośrednio nad unitem zabiegowym. Pozostała powierzchnia powinna być oświetlona dodatkowymi lampami w taki sposób, aby uzyskać równomierne natężenie światła na całej powierzchni gabinetu. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie w całym pomieszczeniu oświetlenia o jednolitej barwie. Dotyczy to głównie gabinetów jednostanowiskowych o pow. ok. 15 mkw.

O liczbie i rozmieszczeniu punktów świetlnych na suficie powinien zadecydować fachowiec, uwzględniając w obliczeniach: powierzchnię, wysokość gabinetu oraz położenie systemu oświetleniowego, ale także kolorystykę pomieszczenia. Pamiętać należy, że powierzchnie białe odbijają ok. 80 proc. padającego światła, jasne ściany ok. 50 proc., jasne blaty mebli 30 proc.

Z reguły optymalne oświetlenie zapewniają diody LED o żywotności na poziomie 50 tys. godz. W porównaniu z lampami konwencjonalnymi diody LED pozwalają na 65 proc. oszczędności energii elektrycznej.

Aby zapewnić odpowiednie natężenie światła i zlikwidować zjawisko olśnienia, należy umieścić (w zależności od powierzchni gabinetu) jedną lampę lub panel bezpośrednio nad unitem zabiegowym, a pozostałą powierzchnię oświetlić dodatkowymi oprawami - w celu uzyskania równomiernego natężenia światła na całej powierzchni gabinetu, które powinno wynosić co najmniej 500 lx. Wówczas możliwe jest wyeliminowanie bardzo szkodliwego zjawiska olśnienia.

W systemach oświetleniowych istotne jest i to, aby uzyskać płynną regulację światła w pełnym zakresie strumienia świetlnego. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby regulacja odbywała się zdalnie za pomocą pilota.

Tak, czy inaczej światłem w gabinecie dentystycznym powinien zająć się fachowiec, gdyż samodzielne próby aranżacji oświetlenia z reguły zdane będą na porażkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   kolory w gabinecie   Techniki pozamedyczne  

POLECAMY W SERWISACH