PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Butelkowana woda wzmaga problemy z próchnicą

ms
05-12-2017, 12:13
Butelkowana woda wzmaga problemy z próchnicą Na zęby woda kranowa, czy butelkowana? (foto: pixabay)
Ci, którzy zazwyczaj piją butelkowaną wodę mają z reguły większe problemy z próchnicą, niż osoby, które postawiły na wodę z kranu – wynika z badań przeprowadzonych w USA w ramach National Health and Nutrition Examination Survey.

Jak wiadomo, woda wzbogacona fluorem zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.

Naukowcy z University of North Carolina chcieli sprawdzić czy dzieci pijące wodę butelkowaną (zamiast tej z kranu) mają większe problemy z próchnicą.

W tym celu przeanalizowano dane obejmujące 15,6 tys. dzieci w  wieku pomiędzy 2 a 19 lat, które zostały przebadane w ramach National Health and Nutrition Examination Survey.

Uczestnicy badania (albo ich rodzice) musieli odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących stylu życia, głównie związanego z przyzwyczajeniami żywieniowymi, ale nie tylko, bo także obejmujących analizę przyzwyczajeń higienicznych, a nawet sposobu spędzania wolnego czasu, czy statusu społecznego i materialnego rodziny,

U 6,9 proc. dzieci w wieku od 2 do 5 pijących wodę z kranu zarejestrowano stosunkowo wysoki poziom ołowiu we krwi rzędu 3 μg/dL, natomiast u ich rówieśników, sięgających po wodę z butelek, odsetek ten był o niemal 3 proc. niższy. Podczas gdy dopuszczalny przez Centers for Disease Control and Prevention wskaźnik wynosi 5 μg/dL.

Z drugiej jednak strony u dzieci pijących wodę z kranu występowała zdecydowanie rzadziej próchnica (20,5 proc w porównaniu z 31,8 proc.).

Ważne, że w badaniu nie analizowano jak duży odsetek dzieci pijących głównie wodę z kranu korzystało z ujęć dodatkowo wzbogaconych fluorem.

Badania opisała w American Journal of Preventive Medicine (z 27 listopada 2017 r.). prof. Anne E. Sanders z Dental Ecology Department na University of North Carolina.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH