PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Budowa innowacyjnego urządzenia do diagnostyki próchnicy wtórnej przyśpieszy?

10-01-2013, 23:58
Budowa innowacyjnego urządzenia do diagnostyki próchnicy wtórnej przyśpieszy? (fot. sxc.hu)
Budowa innowacyjnego urządzenia do diagnostyki próchnicy wtórnej przyśpieszy? (fot. sxc.hu)
Polska spółka NuMed szykuje rewolucję w diagnostyce próchnicy wtórnej i badaniach endodontycznych. Buduje urządzenie oparte na nieinwazyjnej i całkowicie nieszkodliwej technologii pomiarów bioharmonicznych - nieliniowej spektroskopii impedancyjnej, będącej rozwinięciem, stosowanej już z powodzeniem w diagnostyce medycznej, technologii pomiarów bioimpedancyjnych. Projekt ma szansę na szybszą realizację, ponieważ udziały w spółce objął właśnie fundusz private equity - WS Investments.

Jak przekonują twórcy urządzenia, opracowywana technologia nie ma praktycznie żadnej konkurencji. Spółka NuMed doprowadziła już do międzynarodowego zgłoszenia patentowego i stworzenia działającego prototypu. Perspektywiczność projektu skusiła WS Investments Polska do jego wsparcia.

Klucz do wykrycia próchnicy nieliniowa spektroskopia impedancyjna

Projektowane urządzenie oparte jest na technologii pomiarów bioharmonicznych - nieliniowej spektroskopii impedancyjnej. Electrical Impedance Spectroscopy była w przeszłości szeroko stosowana do badań biologicznych tkanek zwierzęcych i ludzkich w badaniach in vivo i in vitro. W analizie EIS określa się tylko częstość podstawową odpowiedzi układu na przyłożony sygnał. Metoda jest przydatna do badań ilościowych komórek. Na przykład, badania widma impedancyjnego tkanki biologicznej dają informację na temat populacji komórek biologicznych.  Wyniki badania impedancyjnego są szczególnie zależne od stanu membran komórkowych, ich ilości, objętości komórek oraz przewodnictwa wewnątrz- i zewnątrzkomórkowego. W odróżnieniu od innych technik badań nieinwazyjnych EIS daje możliwość badania spektrum (zależności od przyłożonej częstości).

- Obecnie diagnostyka próchnicy wtórnej odbywa się głównie za pomocą dobrego oka oraz zdjęcia RTG skrzydłowo - zgryzowego, a badany ząb powinien być także oczyszczony z osadu oraz osuszony. Zastosowanie metod optycznych np. za pomocą urządzenia Diagnodent ma bardzo ograniczony zakres (np. wypełnienia amalgamatowe nie są przezroczyste), a badanie charakteryzuje się niską czułością i specyficznością uważają autorzy projektu.

Czytaj także: Dentysta zidentyfikuje bakterie w pół godziny

Nowa dokładność dla endodontów

Obecnie w badaniach endodontycznych stosuje się urządzenia oparte na technologii prądu zmiennego. - Wykorzystując naszą technologie możemy zwiększyć dokładność takich badań oraz znacznie ułatwić ich wykonanie dla lekarza i pacjenta przekonują inżynierowie NuMed.

To samo urządzenie będzie wiec wykorzystywane do detekcji i monitoringu próchnicy wtórnej oraz badań endodontycznych. Zróżnicowane będą tylko elektrody/sensory oraz stosowane oprogramowanie. Urządzenie dokonuje pomiaru w sposób nieinwazyjny, bez użycia promieniowania jonizującego, a całe badanie nie trwa dłużej niż 1 minutę.

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   próchnica   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH