PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brytyjczycy szukają sposobu na przewlekły ból twarzy

smn
15-09-2016, 11:07
Brytyjczycy szukają sposobu na przewlekły ból twarzy Pacjent z bólem twarzy miesiącami odwiedza lekarzy (fot. pixabay)
Pacjenci z przewlekłym bólem twarzy powinni być poddawani testom, by zapewnić im najlepszą i najszybciej działającą terapię. Tym samym zmniejszą się koszty ich leczenia – mówią brytyjscy eksperci od systemu ochrony zdrowia z Newcastle University.

Pacjent z przewlekłym bólem twarzy to rzadki pacjent w gabinecie dentysty, czy lekarza rodzinnego. Trudno więc szybko dobrać najlepszą dla niego metodę leczenia. Skutek jest taki, że pacjenci chodzą od lekarza do lekarza poszukując diagnozy i skutecznej terapii. 

Z danych uzyskanych przez brytyjskich naukowców z Newcastle University wynika, że  osoby te odwiedzają  różnych specjalistów średnio przez pół roku, zanim otrzymają właściwe leczenie.
Problem może zostać rozwiązany w prosty sposób za pomocą wstępnego testu pomagającego określić, na ile potrzebne jest specjalistyczne leczenie - proponują naukowcy.

Pacjent określa natężenie bólu przy pomocy skali. Jeśli dolegliwości są przyczyną lekkiej niepełnosprawności, należy go kierować do lekarzy w regionie, natomiast w przypadku dużej niepełnosprawności pacjent powinien od razu trafiać do centralnych ośrodków klinicznych. Takie rozwiązanie oczywiście wymaga odpowiedniej liczby specjalistów i inwestycji, jednak dzięki niemu chorzy będą krócej leczeni, a NHS zaoszczędzi miliony funtów.

Przewlekły ból twarzy, czyli taki który trwa ponad trzy miesiące, dotyka blisko 7 proc. brytyjskiej populacji. Dolegliwość ta oddziałuje na mięśnie, stawy, nerwy i naczynia krwionośne twarzy i jamy ustnej. Przewlekły ból twarzy może mieć wiele przyczyn. Najczęściej spotykane to dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, neuralgia trójdzielna, zespół pieczenia w jamie ustnej i ból neuropatyczny, a także fantomowy ból zębów.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   system ochrony zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH