• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Brytyjczycy przedawkowują leki przeciwbólowe z braku dentystów

smn
01-04-2018, 14:31
Brytyjczycy przedawkowują leki przeciwbólowe z braku dentystów Groźne skutki niewydolnego systemu doraźnej opieki stomatologicznej (fot. Archiwum)
Kolejki do angielskich dentystów są tak długie, że pacjenci szukając ulgi w cierpieniach przedawkowują leki przeciwbólowe. Niekiedy 24-krotnie! Skutki są groźne nie tylko dla ich życia i zdrowia, ale i dla budżetu brytyjskiego funduszu zdrowia.

W Wielkiej Brytanii problem z dostępem do doraźnej pomocy stomatologicznej zwiększa ryzyko niewydolności wątroby i naraża brytyjski odpowiednik NFZ na wysokie koszty hospitalizacji pacjentów, którzy z powodu bólu zęba i długiej kolejki do dentysty przedawkowali leki przeciwbólowe. 

Zatrucie paracetamolem jest najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności wątroby, zaś ból zęba - nieumyślnego przedawkowania tego leku. W ciągu dwóch lat szpital Queens Medical Centre, w Nottingham, przyjął 436 pacjentów, którzy zażyli nadmierną dawkę paracetamolu. Z danych szpitala wynika, że 164 przypadki były skutkiem bólu zęba. Z przyjmujących leki 55 proc. osób nie była w stanie dostać się do dentysty, gdy tylko problem stomatologiczny się pojawił.

British Dental Association szacuje, że blisko 135 tys. pacjentów trafia na ostry dyżur z powodu problemów z uzębieniem, zaś kolejnych 600 tys. szuka pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Jednak, aby ci pacjenci poczuli ulgę, potrzebne im nie środki przeciwbólowe a chirurg stomatolog.

Badanie opublikował British Dental Journal.

Więcej: thesun.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   kolejki do dentysty   pomoc dentystyczna  

POLECAMY W SERWISACH