• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bruksizm nie jest problemem stomatologicznym?

ms
13-05-2015, 07:51
Bruksizm nie jest problemem stomatologicznym? Bruksizm zdiagnozuje psycholog (foto: freedigitalphotos)
Z taką - dość kontrowersyjną - tezą wystąpili naukowcy z Tel Aviv University, twierdzący, że z konsekwencjami bruksizmu - co prawda - zmagają się lekarze dentyści, ale przyczyna schorzenia tkwi wyłącznie w psychice pacjenta.

Taka teza nie jest czymś nowym, bo o psychosomatyce w przypadku bruksizmu mówi się nie od dzisiaj. Ostatnio takie zależności opisali w Journal of Oral Rehabilitation izraelscy naukowcy pracujący pod kierunkiem dr. Ephraima Winocura z Wydziału Oral Rehabilitation Tel Aviv University School of Dental Medicine. Współpracy z uczonymi z TAU podjęli się specjaliści z Geha Mental Health Center w Petah Tikva.

Okazuje się, że psycholodzy z dość dużym prawdopodobieństwem mogą wytypować osoby, które mają szczególne predyspozycje do popadnięcia w bruksizm. Pacjent, który zaufa psychologowi i rozpocznie z nim współpracę ma duże szanse na uniknięcie najcięższych przypadków bruksizmu. W wielu przypadkach kooperacja psycholog - dentysta jest nieodzowna.

Wyniki badań oparte zostały na podstawie informacji uzyskanych od 75 mężczyzn i kobiet w wieku około trzydziestu lat. Jedna grupa ochotników (40 osób) miała zdiagnozowane problemy psychiczne, podłoże których wynikało z fobii ujawniających się w kontaktach interpersonalnych. Większość z badanych stosowało terapię w oparciu o antydepresanty.

Pozostali uczestnicy badania (35 osób) nie mieli problemów o podłożu psychicznym.
Każdy, biorący udział w eksperymencie, poddany został drobiazgowemu badaniu, w wyniku którego ustalono jakie ma zwyczaje mogące mieć wpływ na stan uzębienia. Pytano m.in. o częstotliwość i intensywność żucia gumy, o to czy zdarza się ankietowanym uderzanie zębami o zęby, a jeśli tak, to jak często, lub o to czy mają zwyczaj poruszania szczęką, w ten sposób, że górne i dolne zęby nie mają ze sobą kontaktu.

Po opracowaniu wyników badań ustalono, że:
- częste ruchy szczęką występowały u 32,5 proc. osób, spośród tych które zmagają się z fobiami (u 12,1 proc. wśród grupy bez problemów psychicznych);
- symptomy bruksizmu, w jego początkowej fazie, zdiagnozowano u 42,1 proc. odsetka osób z problemami psychicznymi, taka przypadłość występuje tylko u 3 proc. tych, którzy nie zmagają się z dolegliwościami natury mentalnej;
- szczękościsk występował u 42.1 proc. osób z fobiami i u 28,6 proc. osób wolnych od tego typu dolegliwości.

- Walka z bruksizmem bez wsparcia psychologów jest mało efektywna - uważa dr. Ephraim Winocur.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH