PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ból po wszczepieniu implantu

en
30-06-2016, 08:04
Ból po wszczepieniu implantu Gdy implant sprawia ból (fot. pixabay)
Przewlekły ból może być skutkiem wstawienia brakującego zęba. Pierwszy raport analizujący przypadki takich dolegliwości opublikował European Journal of Oral Implantology. Naukowcy z Dental Institute w King’s College London uczulają na potencjalne komplikacje zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych.

Chroniczny ból jest rzadkim powikłaniem założenia implantu. Następuje w wyniku uszkodzenia nerwu, albo bezpośrednio w trakcie wiercenia otworu w kości, ewentualnie pośrednio w efekcie krwawienia i opuchlizny po zabiegu. Niestety środki przeciwbólowe nie przynoszą pacjentowi ulgi, ponadto bardzo trudno zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości. 

Praca w European Journal of Oral Implantology analizuje 10 przypadków pacjentów, którzy narzekali na silny ból po wszczepieniu implantu lub jeszcze w czasie zabiegu chirurgicznego (pomimo zastosowanego znieczulenia). Każdy z nich cierpiał z powodu bólu ponad trzy lata zanim zgłosił się do kliniki leczenia bólu twarzoczaszki.

W dwóch przypadkach przed rozpoczęciem leczenia w tej klinice implanty zostały usunięte, ale dolegliwości nie ustapiły. Terapia, na którą składały się leki przeciwbólowe, zastrzyki z botoksu i terapia behawioralna przyniosły całkowitą ulgę tylko jednemu pacjentowi, u pięciu zaś dały częściową poprawę.

Ból jest obecnie postrzegany bardziej jako fizjologiczny problem, na który składają się czynniki fizjologiczne i społeczne – takie jak depresja, lęk, stres, brak umiejętności radzenia sobie z problemami. Ból może się pojawić bez uszkodzenia nerwów. Analiza dokumentacji medycznej każdego przypadku ujawniła, że u sześciu pacjentów wcześniej wystąpiła depresja, stany lękowe, zespół jelita drażliwego, fibromialgia oraz ból neuropatyczny.

Terapia  polegała na stosowaniu plastrów z lidokainą, kapsaicyną i w końcu zastrzyków z botoksu. Kapsaicyna w plastrach lub maści początkowo powodowała dyskomfort i nadwrażliwość, ale dawała też ulgę w dłuższym okresie. Jednak nie każdy  pacjent czuł się dobrze z plastrem na twarzy, więc najczęściej środek ten stosowano w nocy.

- Dentyści powinni być świadomi, że choć ból utrzymujący się po wszczepieniu implantów jest rzadki, to istnieje grupa pacjentów, u której ryzyko tego powikłania jest podwyższone. Są to te osoby które już wcześniej przechodziły epizody bólu innych części ciała. Tak więc w tym kierunku powinien iść wywiad poprzedzający zabiegi - podsumowuje prowadząca badanie dr Maria Devine.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
powikłania   implanty  

POLECAMY W SERWISACH