PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Blaski i cienie instalacji wewnętrznej

Wiktor Kurc
26-06-2017, 07:50
Blaski i cienie instalacji wewnętrznej Gabinet stomatologiczny wymaga specjalnych grzejników (fot. Maka Studio)
Obecnie trudno znaleźć lokal na rynku wtórnym, który spełni wymogi wentylacji grawitacyjnej. Pojawia się konieczność montażu wentylacji mechanicznej, a to jeden z bardziej kłopotliwych elementów, wyjaśnia arch. Wiktor Kurc, z Maka Studio Architektury.

System wentylacyjny, problem większy niż myślisz
Montaż wentylacji mechanicznej może spowodować kilka problemów i wiązać się z pozwoleniem na budowę czy otrzymaniem zgody wspólnoty mieszkańców.

Warto też pamiętać o aspektach finansowych - wentylacja mechaniczna pochłania nawet do ¼ kosztów budowy gabinetu. Na początku 2017 r. zmieniły się kolejne wytyczne na temat charakterystyki energetycznej lokalów i odzysku ciepła. Dlatego  wentylacja staje się coraz większym kosztem, co więcej do jej funkcjonowania potrzebne są coraz bardziej skomplikowane urządzenia. Dodatkowo gabinety, które są wyposażone w rentgen mają trochę wyższe parametry wymiany powietrza, potrzebny jest inny przekrój instalacji. W konsekwencji większa część instalacji musi być ukryta w suficie.

Ukryte zalety lokalu nad podziemnym garażem
Przeprowadzenie instalacji w przyszłym gabinecie jest dużo łatwiejsze, gdy planowana klinika znajduje się nad kondygnacją techniczną lub garażem. Unity stomatologiczne wymagają oddzielnego systemu kompresorów i pomp, jak również niezależnej sieci hydraulicznej. Sztywno określona odległość tych urządzeń, w znacznym stopniu warunkuje usytuowanie  tych sprzętów. Instalacja wodna i podłączenie do kanalizacji sanitarnej to elementy, które wymagają pewnego spadku poziomu. Bywa tak, że grubość posadzki jest mniejsza niż potrzebny spadek rury. W takiej sytuacji garaż pod lokalem pozwala  schować instalację pod posadzką.

Ogrzewanie
Gabinety stomatologiczne muszą spełniać wymogi czystości. Dotyczy to również instalacji grzewczej. Standardowe grzejniki dostarczone przez dewelopera nie nadają się do tego celu, gdyż nie spełniają atestów higienicznych. Z tego powodu coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe. Innym rozwiązaniem są grzejniki płytowe, nieco większe od standardowych. Mają specjalny system montażu zapewniający możliwość umycia i utrzymania czystości zgodnie ze standardami.  Te wymogi mają jeden poważny dla kieszeni skutek - praktycznie każdy lokal trzeba “rozpruć” i rozprowadzić na nowo instalację hydrauliczną. Jeżeli klinika jest projektowana w starej kamienicy i nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji sanitarnej, to trzeba wykorzystać systemy rozdrabniaczy lub wymuszające ciśnienie, czy nawet przepływ płynów do góry.

www.maka.studio

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH