PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bisfenol A, powszechnie obecny w stomatologii, znowu na cenzurowanym

ms
21-08-2015, 08:01
Bisfenol A, powszechnie obecny w stomatologii, znowu na cenzurowanym Bisfenol A niebezpieczny (foto: pixabay)
Kanadyjskie dzieci, u których stwierdzono w moczu podwyższone stężenie bisfenolu A (BPA) mają problemy z nadpobudliwością – podaje Canadian Health Measures Survey. To kolejne tego typu badanie, które zwraca uwagę na problemy, jakie niesie ze sobą BPA.

Bisfenol A to związek organiczny, wykorzystywany do wytwarzania tworzyw sztucznych, na przykład poliwęglanów czy żywic epoksydowych, ale używany jest też jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych.

Związek ten stosowany jest na co dzień w stomatologii jako komponent kompozytów dentystycznych, ale nie tylko. Każdy dentysta ma na rękach przez większą część dnia pracy rękawiczki jednorazowe, w większości wytwarzane z udziałem bisfenolu A. Jest się czego obawiać? Zdecydowanie tak.

Według Canadian Health Measures Survey, u ponad 90 proc. badanych dzieci zaobserwowano BPA w moczu. Poprzednie badania w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych także wykazały taki sam problem. Okazało się, że dzieci z większym stężeniem BPA w moczu mają problem z nadpobudliowością. 

Dzieci, których zęby leczono przy pomocy plomb dentystycznych zawierających bisfenol A, mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe, agresywne tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics przez Nancy Maserejian, epidemiologa z New England Research Institutes w Watertown (Massachusetts, USA). To najmniejsza kara za stosowanie BPA.

Badania na zwierzętach wykazały, że BPA powoduje zaburzenia w rozwoju mózgu.

Zdaniem naukowców m.in. z University of California, San Francisco bisfenol A - molekuła stosowana m.in. do produkcji uszczelniaczy do zębów - w istotny sposób ogranicza dojrzewanie ludzkiej komórki jajowej i tym samym wpływa negatywnie na reprodukcję.

Ariane Berdal z Université Paris-Diderot oraz Sylvie Babajko, kierująca oddziałem francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych, Inserm "Centre des Cordeliers" przeprowadziły badania na młodych szczurach, którym codziennie podawały bisfenol A (5 mikrogramów/ na kilogram masy ciała). Okazuje się, że spowodowało to gorszą mineralizację szkliwa ich siekaczy. Z opublikowanych w American Journal of Pathology badań wynika, że uszkodzenia pod wieloma względami przypominały zidentyfikowane patologiczne zmiany w szkliwie zębów (określane angielskim skrótem MIH), występujące u dzieci w wieku od 6 do 8 lat. Dotknięte MIH dzieci mają nadwrażliwe zęby, w których łatwo powstają ubytki.

Czytaj także: 
Kolejne badania druzgocące bisfenol A, stosowany także w stomatologii
Krytyki bisfenolu A (BPA) ciąg dalszy
Jeszcze jedno badanie nad skutkami oddziaływania na organizm bisfenolu A

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bisfenol A   rak jamy ustnej   nauka  

POLECAMY W SERWISACH