PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bisfenol A hamuje rozwój szkliwa!

kan
01-06-2016, 10:03
Bisfenol A hamuje rozwój szkliwa! Bisfenol z plastiku niszczy szkliwo zębów (fot. pixabay)
Do długiej listy niepożądanych skutków obecności bisfenolu A w środowisku dołączyła jeszcze jedna pozycja, otóż związek chemiczny z grupy fenoli osłabia zęby, zwłaszcza u małych dzieci.

Ta wszędobylska substancja chemiczna może osłabić zęby i spowodować nieodwracalne zmiany w procesie tworzenia się szkliwa. Z produktów zawierających bisfenol A nie powinny korzystać dzieci poniżej piątego roku życia.

Bisfenol A to ksenoestrogen, czyli substancja, która zaburza naturalną gospodarkę hormonalną organizmu. W podobny sposób działa też fungicyd wiklozolina, składnik preparatów stosowanych w ochronie upraw truskawek, winogron, warzyw i roślin ozdobnych.

Badania wpływu tych substancji prowadził zespół naukowców pod kierunkiem dr Katii Jedeon z French National Institute of Health and Medical Research. - Proces tworzenia się szkliwa zaczyna się w trzecim trymestrze ciąży, a kończy w wieku pięciu lat. Ograniczanie ekspozycji dzieci na ksenoestrogeny na tym etapie życia powinno być jednym ze sposobów minimalizowania ryzyka osłabienia szkliwa – wyjaśniała dr Jedeon.

W eksperymencie wykorzystano szczury, które otrzymywały dzienną dawkę bisfenolu, odpowiadającą tej, którą na co dzień dostaje człowiek. Pobierano komórki z powierzchni zębów gryzoni. Okazało się że ksenoestrogeny działają na dwa geny, od których uzależniona jest mineralizacja szkliwa.

Bisfenol A może dostawać się do organizmu razem z pokarmem, który jest przechowywany w pojemnikach w których skład wchodzi, poprzez kontakt ze skórą albo podczas oddychania powietrzem zawierającym kurz z cząsteczkami bisfenolu. Producenci nie umieszczają informacji o tej substancji na opakowaniach, więc trudno śledzić poziom narażenia.

Na terenie Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych wprowadzono zakaz wykorzystywania  bisfenolu A  do produkcji butelek dla dzieci.

Więcej: dailymail.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH