• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bierny palacz z dziurami w zębach

ms
22-01-2015, 09:37
Bierny palacz z dziurami w zębach Bierne palenie a próchnica (foto: sxc.hu)
Naukowcy japońscy dokonali opracowania 15 badań, wskazujących na możliwy wpływ biernego palenia papierosów na zmiany próchnicowe uzębienia mlecznego wśród dzieci. Przegląd materiału badawczego ukazał się w "International Journal of Environmental Research and Public Health".

Zależności tej nie można wytłumaczyć li tylko błędem statystycznym. Brakuje natomiast wystarczająco rozbudowanego materiału analitycznego, który dokumentowałby podobną zasadę dotyczącą osób w późniejszym wieku (z zębami stałymi).

Czy takie doniesienie jest istotne? Z pewnością tak - przekonuje prof. David Leader z Tufts University School of Dental Medicine na łamach Journal of the American Dental Association (JADA). Przekonywał on - stomatologia przesuwa się coraz wyraźniej w stronę zapobiegania, co zmniejszy zapotrzebowanie na interwencję (rzadziej występujące przypadki gdy jest już zbyt późno na profilaktykę). - Takie podejście do zdrowia jamy ustnej pacjentów nie powinno bagatelizować żadnego doniesienia, które może mieć istotne znaczenie w działaniach prewencyjnych. - uważa prof. David Leader.

Uważa on, że nauka jest jednak na początku drogi. - Znane jest mi dotychczas jedno badanie, w którym określono poziom kotyniny (organiczny związek chemiczny z grupy amin aromatycznych, pochodna pirolidyny - przyp. red.) we krwi dzieci, będących biernymi palaczami - tłumaczy prof. David Leader.

U palacza tytoniu można wykryć kotyninę nawet po kilku dniach od zapalenia ostatniego papierosa. Badanie poziomu kotyniny pozwala także określić ekspozycję na dym tytoniowy u biernych palaczy. Związek ten wykryć można w moczu krwi oraz w ślinie.

Dopiero bliższe zapoznanie się z wynikami badań nad kotyniną w organizmie człowieka otworzy drogę do analizy tego czy wdychany dym z palącego się papierosa jest istotnym czynnikiem ryzyka powstania próchnicy. - Zapewne wówczas będziemy musieli zdecydować się na określenie dodatkowych zaleceń dla dzieci z grupy ryzyka, np. zwrócić uwagę na fluoryzację, częstsze wizyty kontrolne - przekonuje prof. David Leader.
Uchwycenie prostego związku: przyczyna (bierne palenie) - skutek (zwiększone zagrożenie próchnicą) nie jest jednak łatwe, chociaż wpływ biernego palenia na wiele aspektów zdrowia człowieka został udowodniony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH