PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bezzębni diabetycy

ws
30-12-2015, 10:38
Bezzębni diabetycy Cukrzyca, a choroby przyzębia
Osoby cierpiące na cukrzycę tracą mniej więcej dwa razy więcej zębów niż ich rówieśnicy – podała U.S. Centers for Disease Control (CDC).

Badania, prowadzone przez CDC, zrealizowane zostały w oparciu o dane, które pozyskane zostały w okresie pomiędzy 1971 a 2012 r. Wynik tego typu analiz nie był trudny do przewidzenia, wszak powszechnie wiadomo, że cukrzycy z reguły towarzyszą choroby przyzębia.

Analizy CDC przeprowadzone zostały na próbie liczącej 37 607 pacjentów, którzy przeżyli co najmniej 25 lat. Autorzy analizy dowiedli, że dorośli diabetycy w wieku 85 lat, mają średnio o cztery mniej zębów niż ich rówieśnicy niechorujący na cukrzycę. Według danych z 2011 r. ci pierwsi borykali się z brakiem średnio ośmiu zębów, ubytki w uzębieniu u tych drugich były dwukrotnie mniejsze. Przy okazji okazało się, że według danych z 1971 r. cierpiący na cukrzycę nie mieli średnio aż po 19 zębów, pozostali – po 12.

Kierujący badaniami, prof. Huabin Luo z East Carolina University Brody School of Medicine w Greenville twierdzi, iż co drugi dorosły Amerykanin zmaga się z paradontozą.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH