PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Betel usunie nalot nazębny i wygoi dziąsła

en
05-10-2016, 11:31
Betel usunie nalot nazębny i wygoi dziąsła Pieprz betelowy - leki na próchnicę (fot. pixabay)
Naukowcy z University of Pennsylvania School of Dental Medicine, opracowali nową metodę dostarczania białkowych leków służących do terapii i zapobiegania różnym chorobom, także próchnicy.

Wykorzystując rośliny do produkowania białek przeciwdrobnoustrojowych, naukowcy szybko zlikwidowali bakterie próchnicotwórcze, a także niemal pozbawili je zdolności do tworzenia biofilmu na powierzchni przypominającej zęby (już po jednokrotnym zastosowaniu). Białka te były jeszcze bardziej skuteczne, gdy połączyli je z enzymami rozkładającymi matrycę, na której formuje się bakteryjny biofilm.

To nie koniec dobrych wiadomości. Komórki tkanki dziąseł mogą pobierać,  wytwarzane przez rośliny, peptydy. Taki mechanizm dostarczania substancji może być użyteczny w terapii chorób dziąseł,  będzie przyspieszał procesy gojenia ran i regeneracji kości.

Jest jeszcze jedna zaleta tej metody, a mianowicie jej bardzo niski koszt w porównaniu z konwencjonalną produkcją leków w firmach farmaceutycznych.  Wytwarzanie obiecującego białka polega m.in. na bombardowaniu liści rośliny  cząsteczkami złota pokrytymi genami programującymi chloroplasty do syntezy cennego peptydu.

Udawało się w ten sposób „namówić” rośliny nie tylko do wytwarzania przeciwdrobnoustrojowych peptydów, ale także retrocyklin i protegryn. Obie te substancje mają bardzo złożoną budowę, co sprawia, że ich produkcja przemysłowymi metodami jest bardzo kosztowna. Teraz udaje się je wytwarzać po prostu w szklarni. 

Fakt, że biobójcze białka nie uszkadzają komórek dziąseł oraz mają niezwykłą właściwość przenikania przez błony komórkowe, był sporym zaskoczeniem. Firma Johnson & Johnson ma finansowo wesprzeć przyszłe badania nad praktycznym zastosowaniem odkryć. Byłaby nim na przykład guma do żucia zawierająca cenne białka, które stopniowo będą się z niej uwalniały w ustach. Równie dobrze peptydy mogą być produkowane w liściach pieprzu betelowego – popularnej używki w Azji.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH