PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie powłoka chroniąca implanty

ms
28-12-2016, 13:38
Będzie powłoka chroniąca implanty UPV/EHU University (źródło: Wikipedia)
Infekcje są głównym wrogiem udanych zabiegów wszczepiania implantów. Naukowcy z hiszpańskiego UPV/EHU University zapewniają, że mają produkt, który zdecydowanie ułatwi osteointegrację.

Chodzi o specjalną powłokę, dzięki której aktywność chorobotwórczych bakterii zostaje zdecydowanie ograniczona.

Beatriz Palla specjalistka z Wydziału Technologii Polimerów UPV/EHU ocenia, że ok. 10 proc. zabiegów z udziałem implantów nie udaje się z powodu komplikacji, wynikających z niepożądanego działania bakterii funkcjonujących w jamie ustnej pacjenta. W walce z przeciwnościami pomocny może być właśnie materiał opracowany przez naukowców z Uniwersytetu UPV/EHU.

Zastosowali oni nanoszenie powłok ceramicznych metodą zol-żel. Sposób ten polega na przygotowaniu zolu poprzez hydrolizę i koagulację dobranych prekursorów. W następnym kroku materiał jest nakładany poprzez zanurzenie w roztworze. Po usunięciu nadmiaru zolu przeprowadza się żelowanie w wyniku odparowania rozpuszczalnika. Tak uzyskana powłoka podlega obróbce termicznej. Skład materiału, nakładanego na tytanowe elementy implantu, okryty jest tajemnicą.

Beatriz Palla informuje tylko, że opracowano trzy prototypowe materiały, różniące się m.in. rodzajem zastosowanego czynnika antybakteryjnego. W efekcie uzyskano trzy rodzaje powłok, każda o różnym mechanizmie oddziaływania na drobnoustroje.

- Wdrożyliśmy, ściśle sterowany, mechanizm długotrwałego emitowania czynnika zwalczającego rozwój chorobotwórczych bakterii - wyjaśnia specjalistka z UPV/EHU.

Największą tajemnicą okryta jest substancja, którą można z powodzeniem zastosować w przypadku już wszczepionych implantów (o ile występują problemy z infekcją, będącą konsekwencją zabiegu).

- Rezultaty są obiecujące, aczkolwiek musimy jeszcze przez wiele miesięcy prowadzić prace zakończone wprowadzeniem na rynek gotowego produktu, który mógłby być z powodzeniem stosowany przez chirurgów zajmujących się implantami – zastrzega Beatriz Palla.

Więcej: Dental implants with antibacterial activity and designed to facilitate integration into the bone

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implantologia  

POLECAMY W SERWISACH