PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będzie implant przyśpieszający osteointegrację?

05-02-2013, 23:49
Będzie implant przyśpieszający osteointegrację
Będzie implant przyśpieszający osteointegrację
Hiszpańscy naukowcy opracowali prototyp implantu pokrytego materiałem przyśpieszającym proces osteointegracji u pacjentów z deficytami kości.

Badania naukowców z Uniwersytetu Baskijskiego prowadzone są pod kątem uzupełniania braków zębowych u osób starszych, cierpiących na osteoporozę, palaczy, diabetyków, chorych na raka, lub innych, którzy często nie kwalifikują się leczenia implantoprotetycznego.

Jak wiemy, w celu odtworzenia ilości i kształtu kości przed wprowadzeniem implantu stosuje się techniki GBR (Guided Bone Regeneration - Sterowana Regeneracja Kości). Zabiegi regeneracji polegają na augmentacji przestrzeni powstałych w miejscu utraty kości przy użyciu przeszczepów kości własnej lub biomateriałów. Biomateriały kościozastępcze i/lub kościotwórcze pełnią rolę rusztowania dla odbudowującej się kości pacjenta i stymulują organizm do odbudowy kości własnej.

Hiszpanie twierdzą, że nowy implant tytanowy może zwiększyć wskaźnik sukcesu implantacji poprzez poprawę biozgodności i skrócić czas osteointegracji lub integracji kostnej.

- Nowość polega na pokryciu implantu biodegradowalną powłoką, która po kontakcie z kością, rozpuszcza się wyzwalając związki krzemu i inne bioaktywne cząsteczki, które indukują wytwarzanie kości wyjaśnia Julio José Suay, koordynator grupy badawczej. Powłoka implantu ma także skrócić czas wrastania kości w śrubę, a tym samym przyśpieszyć możliwość kolejnych etapów leczenia.

Obecnie baskijscy naukowcy prowadzą doświadczenia na zwierzętach. W ciągu 2-3 lat planuje się uruchomienie produkcji implantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   implantologia   implanty   osteointegracja   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH