PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Będą Google Glass dla dentysty

ŁS
05-05-2014, 14:08
Będą Google Glass dla dentysty Będą Google Glass dla dentysty? (źródło: Google)
Czy okulary o rozszerzonej rzeczywistości stworzone przez Google mogą mieć zastosowanie podczas leczenia stomatologicznego albo nauki zawodu? Amerykańscy stomatolodzy nie mają wątpliwości, że tak, szczególnie jeżeli będą one wyposażone w lupy zabiegowe.

Dla jednych to gadżet, dla innych - najważniejsze technologiczne odkrycie ostatnich lat. Okulary o rozszerzonej rzeczywistości, mogące pełnić funkcję smartfona, obsługiwane głosem - brzmi jak abstrakcja, ale od kilku miesięcy każdy może być ich posiadaczem. Wystarczy ok. 1500 dolarów.

Na razie nie sprawdzą się w trakcie leczenia dentystycznego, ale w przyszłości może to się zmienić.

Amerykańscy lekarze dentyści, skupieni wokół Uniwersytetu w Michigan oraz firm Surgitel i Dentizion, analizują możliwość wprowadzenia na rynek tzw. Google Glass loupes for the dental professional.

Szczególnie aktywni w adaptowaniu GG do stomatologicznych warunków są eksperci firmy Dentizion, która na amerykańskim rynku dentystycznym pełnią funkcję doradczą z zakresu nowych technologii.

Eksperci Dentizon wyposażyli GG w lupy dentystyczne firmy Surgitel (2,5x) i przeprowadzili pierwsze testy urządzenia. Na razie o ich wynikach wiemy niewiele. Testerzy zwracają uwagę na wygodę zastosowanego rozwiązania, głównie podkreślając niewielką wagę zestawu.

Wynalazcy uważają, że pełne zintegrowanie Google Glass z lupami dentystycznymi nastąpi w momencie wykorzystania odpowiedniego oprogramowania. Jednym z pomysłów jest integracja okularów z dokumentacją medyczną pacjenta. Dentysta mógłby w okularach przeglądać np. zdjęcia RTG, czy inne pliki związane z leczeniem.

Skomplikowane? Prawdopodobnie niewielu zrozumie idę pracy w GG w gabinecie, bez generalnego poznania zalet tego urządzenia. Jak mogłaby ona jednak wyglądać? Puśćmy wodze fantazji.

Pacjent siada na fotelu. Chwilę później, chęć przejrzenia dokumentacji wcześniejszych zabiegów zgłaszamy Google Glass za pomocą głosu. Pełne dane wyświetlane są w kąciku okularów. Zaczynamy zabieg, oczywiście wcześniej włączając - również głosem - funkcję nagrywania. Wideo automatycznie ląduje w serwisie, z którego korzystają nasi stażyści. Problemy w trakcie zabiegu? Dyskretnie zgłaszamy je okularom szukając w sieci najlepszego rozwiązania. Nie znajdujemy go - łączymy się więc z kolegą, który uzyskuje obraz z zabiegu i konsultuje przypadek....

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
SurgiTel   Google Glass   Dentizon  

POLECAMY W SERWISACH