PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Banalne zgrzytanie zębami, wcale nie jest banalne

Ewa Nieckuła
23-03-2018, 08:08
Banalne zgrzytanie zębami, wcale nie jest banalne Bruksizm wg najnowszych teorii ma też dobre strony (fot. pixabay)
Toczy się dyskusja na temat bruksizmu, naukowcy bowiem spierają się czy to zjawisko fizjologiczne i w gruncie rzeczy pożyteczne, czy może jednak patologiczne.

Zdecydowana zmiana w sposobie myślenia o bruksizmie nastąpiła w 2001 r., gdy po raz pierwszy stwierdzono, że bruksizm to dużo więcej niż tylko zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Zjawisko znane od prawie wieku doczekało się wielu definicji, klasyfikacji i teorii, które próbowały je wyjaśniać. Rosnąca liczba badań naukowych przeformułowała koncepcje, kiedyś uznawane za prawdziwe. Bruksizm podczas snu już nie uchodzi za parasomnię, ani też jego etiologia nie polega w całości na czynnikach mechanicznych czy psychologicznych, pisze w pracy opublikowanej w Journal of Canadian Dental Association prof. Gary Klasser z Louisiana State University School of Dentistry.

   dr hab. Teresa Sierpińska, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej

Czym więc jest bruksizm i jak często dentysta może się z nim zetknąć w swojej praktyce?
Mimowolne zgrzytanie zębami dotyczy znacznej liczby osób w wieku średnim. Po ok. 60-tym roku życia liczba pacjentów dotkniętych tą przypadłością zmniejsza się. Niestety, w Polsce brak systemowych badań, które pomogłyby oszacować skalę problemu, jednak można zakładać, że na
bruksizm cierpi nawet 15-30 proc. osób. Przez wiele lat temat bruksizmu był podejmowany w gabinetach stomatologicznych, gdyż tam stwierdzano obnażenie zębiny wskutek starcia powierzchni zębów. Tyle że nie każdy przypadek ścierania zębów jest bruksizmem, a nie każdy przypadek
bruksizmu skutkuje ścieraniem się zębów, wyjaśniała w Radiu Białystok dr hab. Teresa Sierpińska, konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej, kierownik Zakładu Technik Dentystycznych, prodziekan Wydziału Lekarskiego UM w Białymstoku. Gromadzona przez lata wiedza na temat tego zjawiska spowodowała, że obecnie zajmują się nim także specjaliści z zakresu medycyny snu.

Bruksizm to nadmierna aktywność mięśni (wynik wzrostu napięcia mięśniowego), a niekiedy nadmierny przerost mięśni żwaczy, objawiający się kwadratową szczęką. Inne symptomy to odciski zębów na języku lub biała kreska na śluzówce policzków.

Do pewnego stopnia mniejszym problemem jest bruksizm, który występuje w ciągu dnia, już samo uświadomienie sobie przez pacjenta, że zbyt mocno zaciska zęby, pomaga zmniejszyć objawy. Bruksizm nasila się pod wpływem stresu, czy różnych trudnych stanów emocjonalnych, może także towarzyszyć depresji. Sprzyjają mu zaburzenia budowy anatomicznej zębów, wady zgryzu, a nawet nieprawidłowo założone wypełnienie, podkreślała konsultant krajowy w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   bruksizm   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH