PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Bakteriobójcze” zęby z drukarek 3D

ms
21-10-2015, 12:44
„Bakteriobójcze” zęby z drukarek 3D Zęby z drukarki powalczą z próchnicą?
Zęby z drukarek 3D nie są ewenementem, nowością są natomiast sztuczne zęby, które skutecznie walczą z chorobotwórczymi bakteriami, grasującymi z dużą bezkarnością w jamie ustnej.

Trudno uwierzyć w zapewnienia, iż sztuczne zęby z całą bezwzględnością walczą z chorobotwórczymi bakteriami. Kierujący badaniami prof. Anreas Herrmann z University of Groningen w Holandii, zapewnia jednak, że jego badania mogą wiele zmienić w pracy gabinetów dentystycznych.

Clou nowego podejścia do wytwarzania sztucznych zębów zawiera się w czteroskładnikowych solach amonowych, posiadających kationy amonowe. To one mają bezwzględnie rozprawiać się z dużą grupą bakterii. Istotne, że sole te nie wchodzą jednocześnie w niepożądane reakcje z komórkami ludzkimi. Holenderscy naukowcy informują, iż w otoczeniu wydrukowanego zęba, wzbogaconego związkami soli amonowych, ginie 99 proc. odpowiedzialnych za próchnicę bakterii Streptococcus mutans, wchodzących w skład naturalnej flory bakteryjnej.

Prof. Anreas Herrmann twierdzi, że pojawienie się w gabinetach dentystycznych „bakteriobójczych” zębów z drukarki 3 D zajmie mniej czasu niż zazwyczaj wprowadzenie na rynek nowego leku.

Obecnie trwają prace, polegające m.in. na oddziaływaniu na powierzchnię wydrukowanych zębów promieniowaniem ultrafioletowym - w celu ich należytego utwardzenia.

 Więcej: newscientist.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   drukarki 3D   badania naukowe   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH