PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie z ust ciągną do raka w jelitach

kan
26-08-2016, 08:05
Bakterie z ust ciągną do raka w jelitach Jak bakterie z ust znajdują drogę do guza w jelicie? (fot. pixabay)
Bakterie zasiedlające jamę ustną – typu Fusobacteria – mogą przenikać do krwi i docierać do guzów w jelicie grubym i odbytnicy. Tu przyspieszają rozwój nowotworu.

Bakterie „guzofilne”
Badania prowadzone w Garrett Lab w Harvard T.H. Chan School of Public Health ujawniły, że Fusobacteria – bakterie typowe dla środowiska jamy ustnej - stymulują tworzenie się guzów w jelicie grubym i przyspieszają rozwój raka jelita grubego u zwierząt. Co więcej, bakterie te gromadzą się w komórkach nowotworu. To pierwsze prace, które rzuciły nieco światła na sposób, w jaki mikroorganizmy z jamy ustnej dostają się do układu pokarmowego, jak znajdują i gromadzą się w guzach w jelicie grubym.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Cell Host & Microbe Fusobacteria wykorzystują wiążące cukier białka, by przykleić się do rosnących polipów i guzów nowotworowych, gdzie się mnożą i równocześnie przyspieszają rozwój choroby.

Leki przyszłości - skuteczne jak bakterie
- Wiedza na temat udziału mikroorganizmów w rozwoju nowotworu może pomóc w tworzeniu podobnych mechanizmów, które będą dostarczały leki przeciwnowotworowych do komórek guza w jelicie – mówi kierująca badaniami Wendy Garrett z Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Dana-Farber Cancer Center.

Najprawdopodobniej mikroorganizmy przemieszczają się wraz z krwioobiegiem i wraz z nim docierają do zmienionych przez proces nowotworzenia miejsc.
By przetestować tę hipotezę naukowcy wstrzykiwali Fusobacteria do naczyń krwionośnych myszy mających łagodne i złośliwe guzy. Bakterie gromadziły się w guzach obu typów.

Rak jelita grubego najczęściej daje przerzuty do wątroby. U myszy także znaleziono koncentrację Fusobacteria w guzach wątroby, ale nie zmienione przez chorobę nowotworową partie wątroby, były od nich wolne.

Ponadto odkryto, że białko Fap2 na powierzchni komórki bakteryjnej rozpoznaje cząsteczki lektyny Gal-GalNac na powierzchni komórek guza jelita grubego. Tym samym białko Fap2 pośredniczy w kolonizacji guzów nowotworowych i metastazie.

Wiadomo już, że Fap2 osłabia także zdolności układu odpornościowego do zwalczania komórek nowotworowych.
- Za wcześnie jeszcze, by przewidywać, czy jesteśmy w stanie przeszkodzić bakteriom z jamy ustnej przemieszczanie się w krwioobiegu do jelita grubego, potrzebne są dalsze badania nad rolą Fusobacteria w rozwoju choroby nowotworowej.

Nasze wyniki sugerują jednak nowy kierunek w badaniach nad lekami, których celem powinny być
białko Fap2 lub lektyna Gal-GalNac. Oparta na nich terapia może chronić przed stymulowaniem choroby nowotworowej przez te bakterie – podsumowuje Garret.

Więcej: medicalnewstoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bakterie   nowotwór   rak_jamy_ustnej_atakuje  

POLECAMY W SERWISACH