• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie na zębach jak ryby w ławicy albo pszczoły w ulu

kan
22-09-2016, 11:37
Bakterie na zębach jak ryby w ławicy albo pszczoły w ulu Co ma wspólnego ławica ryb z płytką nazębną (fot. pixabay)
Bakterie, tworzące osad nazębny, zachowują się jak ryby w ławicy albo pszczoły w gnieździe - ustalili naukowcy z Texas A&M College of Dentistry.

- Bakterie to bardzo proste organizmy, mimo to mogą współdziałać, porozumiewać się i tworzyć złożone systemy. Ta niebezpośrednia komunikacja sprawia, że proces o wielkiej skali powstaje z niewielkich elementów. Przykładem takiego procesu jest świadomość i pamięć, jako wynik działania złożonego systemu mikroskopijnych neuronów – wyjaśnia dr Poorya Jalali. Podobny przykład, choć "większego kalibru", to mrówki zgodnie maszerujące w kierunku odkrytego źródła pokarmu, stado ptaków, które jak na komendę zmienia kierunek lotu, czy setki ryb w ławicy wykonujące jednocześnie ten sam ruch.

To zjawisko, zwane stygmerią, występuje, gdy osobniki pośrednio się ze sobą porozumiewają. Efektem tego porozumiewania się jest spontaniczna samoorganizacja. Otaczające środowisko prawie nie ma na nią wpływu. Do zmian w grupie organizmów doprowadzają zachowania zbiorowe i wspólna „pamięć”. 

Dr Poorya Jalali uważa, że w podobny sposób bakterie tworzą biofilm na powierzchni zębów. A ten, jeśli nie jest ograniczany, prowadzi do chorób dziąseł lub infekcji kanałów. Swoją teorię dr Jalali przedstawił podczas dorocznej sesji American Association of Endodontists.

Według naukowca, biofilm jest niczym innym jak bakteryjną „świadomością”, która sprawia, że kolonia mikroorganizmów lepiej stawia opór zewnętrznym siłom, na przykład środkom antybakteryjnym.

W planach kontynuacja badań – hodowanie w laboratorium biofilmu złożonego z wielu gatunków bakterii oraz obserwacja i analiza ich zachowań przy pomocy technologii 3D.

Dr Jalali spodziewa się, że odkryje reguły podobne do tych jakie rządzą pszczołami podczas budowy gniazda.  - Teoria stygmerii na razie nie ma klinicznego zastosowania. Może jednak pomóc zrozumieć oddziaływania bakterii tworzących osad nazębny. Dzięki temu nauczymy się nie traktować go jak jednego organizmu, ale jak bakteryjną wspólnotę – dodaje Jalali.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
płytka nazębna   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH