PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie jamy ustnej, które chronią przed rakiem

kan
19-01-2018, 13:45
Bakterie jamy ustnej, które chronią przed rakiem Bakterie sojusznikiem w walce z nowotworem głowy? (fot. pixabay)
Niektóre z bakterii występujących w jamie ustnej, mogą chronić przed nowotworami głowy i szyi - dowodzą najnowsze wyniki szeroko zakrojonych badań kohortowych.

Naukowcy z New York University porównali skład bakterii jamy ustnej uczestników dwóch dużych badań epidemiologicznych.  Badanie  American Cancer Society objęło 184 tys. Amerykanów. Celem badania, prowadzonego przez prof. Richard Hayes, NYU School of Medicine była odpowiedź na pytanie, czy palenie papierosów, picie alkoholu lub obecność wirusów HPV są powiązane z zachorowaniem na nowotwór głowy lub szyi.

W ciągu czterech lat wyodrębniono grupę 129 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płaskonabłonkowym głowy lub szyi, druga grupa, dwukrotnie liczniejsza, była wolna od choroby.  

Okazało się, że obficie występujące niektóre typy bakterii były związane z obniżonym ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej, jak podaje prof. Richard Hayes. 

Przede wszystkim analiza mikrobiologiczna ujawniła, że pewien typ "profilu" bakteryjnego jest związany z rakiem szyi i głowy, niemniej jednak badacze nie mogli ustalić czy te bakterie były obecne zanim rozpoczął się proces nowotworowy. Podjęli więc jeszcze jedną próbę poszukując jakichś prawidłowości i przebadali próbki  pobrane z jamy ustnej zdrowych uczestników programu.

Okazało się, że obniżone ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego szyi i głowy wiąże się z liczniejszym występowaniem komensalnych bakterii z rodzaju Corynebacterium i Kingella. Ponadto ustalono, jak można się było domyślać, że ryzyko zachorowania rosło u pacjentów palących nałogowo papierosy, pijących w nadmiarze alkohol lub zakażonych wirusem HPV-16.

Co ciekawe badacze nie znaleźli potwierdzenia wyników innych badań, które wiązały bakterie próchnicowe i odpowiedzialne za choroby dziąseł z rakiem szyi i głowy. Ponadto z zebranych danych nie wynikało, że pacjenci zapadający na te nowotwory, częściej niż zdrowi mieli paradontozę, czy nie przestrzegali właściwej higieny jamy ustnej. 

- Niewykluczone, że komensalne bakterie. związane z niższym ryzykiem zachorowania na raka szyi i głowy, przeciwdziałają rozwojowi raka - napisał prof. Richard Hayes.

Praca ukazała się na łamach czasopisma JAMA Oncology.

Więcej: jamanetwork.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
rak jamy ustnej   bakterie   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH