PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakterie, fosfor i próchnica

en
12-04-2018, 10:29
Bakterie,  fosfor i próchnica Łańcuch komórek bakterii Streptococcus sp., uznawanej za główną przyczynę próchnicy zębów (fot. Wikipedia)
Nie tylko Streptococcus mutans winien jest problemów z zębami. Bakterie, które absorbują i magazynują fosfor ze śliny mogą znacznie przyspieszać rozwój próchnicy, ostrzegają naukowcy z University of Minnesota.

Naukowcy odkryli, że nalot nazębny ma swój udział w rozwoju próchnicy, także dlatego, że pochłania fosfor znajdujący się w ślinie i zmienia jej skład chemiczny. To ważne, gdyż do tej pory badania koncentrowały się głównie na roli bakterii próchnicotwórczych. które produkują kwasy z cukrów dostarczanych w pokarmie.

Wiadomo, że jeśli w jamie ustnej występuje niskie stężenie jonów minerałów, na przykład jonów fosforu, to proces próchnicowy będzie się szybciej rozwijał. Dlatego naukowcy ze School of Dentistry’s Division of Pediatric Dentistry oraz Department of Earth Sciences w University of Minnesota  postanowili sprawdzić, w jakim stopniu sama flora bakteryjna jamy ustnej może zmieniać ilość fosforu.

To pytanie podsunęły im badania prowadzone w morskim środowisku, podczas których odkryto, że właśnie bakterie biorą udział w tworzeniu się i rozpuszczaniu fosforanu wapniowego, z którego zbudowane są także ludzkie zęby. Morskie mikroorganizmy przyswajają lub uwalniają fosfor ze swoich komórek, w których magazynują go w postaci długołańcuchowego polimeru - polifosforanu.

Okazuje się, że w nalocie nazębnym występują licznie bakterie, które także absorbują fosfor z otoczenia i odkładają go wewnątrz  komórek właśnie w formie polifosforanu. To odkrycie toruje nową drogę w pracach nad skutecznymi środkami higieny jamy ustnej, a także nad metodami leczenia próchnicy, podkreślają autorzy pracy.

Badanie zostało opublikowane w Applied and Environmental Microbiology.

Więcej: aem.asm.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej   bakterie   badania naukowe   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH