PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Bakteria powodująca paradontozę wyleczy z białaczki?

smn
28-07-2017, 08:17
Bakteria powodująca paradontozę wyleczy z białaczki? Otwiera się nowa szansa w leczeniu białaczek i chłoniaków (fot. pixabay)
Okazuje się, że tak jak groźna trucizna w niewielkiej dawce może być bezcennym lekiem, tak patogenne drobnoustroje mogą mieć terapeutyczny potencjał. Bakteria powodująca paradontozę daje szansę na cenny lek do walki z nowotworami krwi.

Bakteria Actinobacillus actinomycetemcomitans jest jednym z gatunków powodujących paradontozę. Ma jednak interesującą właściwość - wytwarza białko, które może być stosowane w terapii białaczki u zwierząt, jak dowodzą naukowcy z Rutgers School of Dental Medicine.  Białko to ma także spory potencjał w terapii chorób autoimmunologicznych, a także stanów zapalnych. Prowadzący badania wskazują na duży potencjał nowego specyfiku w leczeniu m.in.: reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, choroby Crohna oraz infekcji wirusem HIV. 

Obecnie zaczyna ostatni etap badań przedklinicznych nad opracowaniem technologii terapeutycznej z wykorzystaniem Actinobacillus. Na ich sfinansowanie firma inwestycyjna Kairos Ventures przeznaczyła 4,4 mln USD. Po zakończeniu badań należąca do niej  Actinobac Biomed będzie mogła prowadzić testy nowej technologii na ludziach.  

Wstępne badania wskazują, że lek  jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Nawet w bardzo wysokich dawkach  nie daje skutków ubocznych. Istnieje duża szansa, że w ciągu najbliższych trzech lat przejdzie on testy na pacjentach chorych na białaczkę i chłoniaka. 

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leki   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH