PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Badania: zdrowe zęby – dłuższe życie

ms
14-04-2017, 11:31
Badania: zdrowe zęby – dłuższe życie Kobiety z chorymi zębami umierają wcześniej? (foto: pixabay)
Journal of the American Heart Association opublikował właśnie badania, z których wynika, że osoby dbające o zęby żyją dłużej.

Co prawda badania obejmowały wyłącznie kobiety, jednak z pewnością rezultaty można odnieść także do mężczyzn.

Analizę prowadzono przez siedem lat. Brało w niej udział 57 tys. kobiet mających co najmniej 55 lat. Przez siedmioletni okres badania zmarło 3,8 tys. osób. Okazało się, że aż w 3589 przypadkach bezpośrednią przyczyną zgonów były problemy kardiologiczne.

Naukowcy stwierdzili, że przewlekłe zapalenie przyzębia, skutkowało o 12 proc. wyższym poziomem występowania zgonu i aż o 17 proc. wyższym wskaźnikiem umieralności z powodu problemów kardiologicznych. Oczywiście takie stwierdzenia jest nadużyciem, gdyż trudno mówić o oczywistych dowodach na to, że zły stan zdrowia jamy ustnej jest powodem przedwczesnej umieralności, jednak nie ma wątpliwości, że w badanym okresie wyraźnie częściej umierały kobiety nie dbające o zdrowe zęby (wyniki korygowano wskaźnikami uwzględniającymi wiek badanych).

- Z naszej analizy wynika niezbicie, iż statystycznie rzecz ujmując, w młodszym wieku umierały kobiety nie dbające o zęby (rzadziej chodziły do dentysty, nie przykładały należytej uwagi do codziennej higieny zębów) – przekonywał współautor opracowania Michael LaMonte.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH