PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Badania naukowe o użyteczności: gumy do żucia vs nici dentystyczne

ncbi, ms
03-02-2015, 08:40
Badania naukowe o użyteczności: gumy do żucia vs nici dentystyczne Guma do żucia vs nici dentystyczne
Poważne badania naukowe z udziałem gum do żucia i nici dentystycznych przeprowadzili uczeni z University of Groningen w Holandii.

Specjaliści z University of Groningen badali jak wiele bakterii usuwa z jamy ustnej guma do żucia i nić dentystyczna. Do badań obrano dwa, nie wymienione z nazwy, rodzaje gum do żucia i dwie, równie anonimowe, nici dentystyczne.

Okazuje się, że żucie gumy jest jak najbardziej uzasadnioną czynnością, z jednym zastrzeżeniem - zbyt długie żucie (powyżej 10 minut) nie jest pożądane, gdyż liczba usuwanych chorobotwórczych bakterii po tym czasie, zauważalnie spada. Powodem jest zmieniona konsystencja zbyt długo żutej gumy. Rzec by można, że dochodzi do ponownej wymiany bakterii: guma - jama ustna.

Szczegółowe analizy pokazały, że kilkuminutowe żucie gumy powoduje usunięcie z jamy ustnej wraz ze śliną ok. 100 mln bakterii (ok. 10 proc. chorobotwórczych drobnoustrojów zawartych w ślinie). Przekroczenie 10-minutowego progu proces ten wyraźnie spowalnia, wręcz dochodzi do odwróconej migracji.

Niezależnie od rodzaju zastosowanej gumy (w eksperymencie wykorzystywano dwa produkty) za każdym razem znajdywano od 50 do 70 proc. identycznych bakterii. Okazuje się jednak, że duża część bakterii znalezionych w gumach do żucia (od 30 do 50 proc.), a dokładniej ich rodzaj, właściwy jest dla typu zastosowanej gumy. Jeden produkt usuwał te bakterie, na które praktycznie nie „miał recepty" - drugi (i na odwrót).

Ta obserwacja skłoniła naukowców do wysunięcia sugestii, że właściwy dobór składu gum do żucia miałby niebagatelne znaczenie w walce z określonymi bakteriami chorobotwórczymi. Taka funkcja praktycznie nie jest możliwa do osiągnięcia w przypadku stosowania nici dentystycznych.
Z analizy porównawczej skutków żucia gumy i używania nici dentystycznych wynika, że ten pierwszy sposób daje lepsze efekty jeśli chodzi o liczbę usuwanych bakterii, jednak i nici mają zalety, gdyż usuwają drobnoustroje - chociaż w mniejszych ilościach - z miejsc, do których nie dociera guma.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH