PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aspiryna rozprawi się z próchnicą?

ms
06-10-2017, 09:59
Aspiryna rozprawi się z próchnicą? Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.
Badania na Queen's University w Belfaście dowiodły, że aspiryna może stymulować wzrost komórek macierzystych miazgi zęba, podnosząc tym samym ich zdolność do regeneracji. To odkrycie, relacjonowane już przez infoDENT24.pl, komentują teraz polscy dentyści.

O tym, że aspiryna mogłaby pomóc w opracowaniu nowych materiałów w profilaktyce i leczeniu próchnicy infoDENT24pl pisał w materiale Aspiryna w niewielkich dawkach zamiast wypełnienia!

Doniesienie to komentuje Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

- Niestety, zęby naturalnie posiadają bardzo ograniczoną zdolność do samoodbudowy. Szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa okalająca ząb, nie regeneruje się prawie wcale i jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, to bakterie stopniowo docierają do zębiny i dokonują nieodwracalnych zniszczeń. Tak powstaje ubytek próchniczy, który wymaga borowania. Chociaż nasze nawyki, higiena jamy ustnej oraz kontrole u dentysty zmniejszają ryzyko, to jednak próchnica może dotknąć każdego. Z tego względu coraz częściej słyszymy o rewolucyjnych materiałach, które zastosowane w obrębie zęba mogłyby wyzwalać procesy autonaprawcze.

W celu odbudowy stosuje się najczęściej glasjonomery, kompomery, kompozyty lub amalgamat srebra. Mówi się także o zastosowaniu w przyszłości grafenu, materiału, który posiada właściwości bakteriobójcze. Aspiryna o tak korzystnych właściwościach mogłaby stanowić kolejny materiał używany do wypełnień zębowych.

Naukowcy ze School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences at Queen's University Belfast w badaniach skupili się na genetyce zębów i potencjale komórek macierzystych pozyskiwanych z zębów, które mają zdolność regeneracji organów i tkanek. Aspiryna usprawnia działanie komórek macierzystych wewnątrz zęba i w ten sposób może wspomóc regenerację jego uszkodzonej struktury. W trakcie badania po zastosowaniu niewielkiej dawki aspiryny w obrębie komórek macierzystych zęba, stwierdzono wzmożoną produkcję zębiny, czyli twardej tkanki, z której zbudowane są zęby.

Następnym krokiem miałoby być opracowanie aspiryny tak, by ta regenerowała zęby, bowiem nie wystarczy po prostu umieścić środka w zębie objętym próchnicą. Taki prototyp nowoczesnego wypełnienia mógłby znaleźć powszechne zastosowanie w gabinetach i być stosowany przez dentystów. Jego użycie np. w materiale do wypełnień mogłoby zostać wykorzystane do odbudowy zębów podczas uszkodzeń w obszarze jego miazgi i tym samym zmniejszyć potrzebę wykonywania wypełnień czy bardziej inwazyjnego leczenia kanałowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH