• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Artykaina czy lidokaina przy ekstrakcji ósemek?

en
28-04-2017, 11:00
Artykaina czy lidokaina przy ekstrakcji ósemek? Badanie dowodzi, że do ekstrakcji lepiej stosować artykainę (fot. pixabay)
Ten dylemat rozstrzygają badania skuteczności obu środków miejscowo znieczulających, okazuje się że szybciej i dłużej działa artykaina.

Stomatolodzy stosują lidokainę od 1948 r, podczas gdy artykaina została zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2000 r. Nikt jednak do tej pory nie próbował porównać ich skuteczności.

Dr Kiatanant Boonsiriseth z Faculty of Dentistry, Mahidol University w Bangkoku zebrał grupę 22 pacjentów z zatrzymanymi dolnymi trzecimi zębami trzonowymi (średnia wieku 21 lat). W losowy sposób stosowano u nich 4 proc. lidokainę z epinefryną w roztworze 1:100000 lub 4 proc. artykainą z epinefryną w roztworze 1:100000. Każdy z pacjentów przeszedł ekstrakcję dwóch zatrzymanych dolnych  ósemek w odstępie trzytygodniowym. Zabieg przeprowadzał ten sam lekarz dentysta.

Znieczulenie, w postaci blokady nerwu zębodołowego za pomocą 4 proc. artykainy, było klinicznie bardziej skuteczne w ocenie subiektywnej i obiektywnej niż po zastosowaniu 4 proc. lidokainy — podsumował wyniki Kiatanant Boonsiriseth

Obie substancje są skuteczne jednak artykaina szybciej powoduje efekt znieczulenia, ponadto trwa on o blisko pół godziny dłużej niż, gdy do sedacji była stosowana lidokaina.

Praca ukazała się w Journal of Dental Anesthesia and Pain Medicine.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   znieczulenia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH