PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ART – wciąż budzi nadzieję

ms
08-01-2018, 12:21
ART – wciąż budzi nadzieję Warto zwrócić uwagę na ART (foto: pixabay)
Grupa badawcza, kierowana przez prof. Mojtaba Dorri z Bristol Dental School, starała się ustalić czy technika ART (Atraumatic Restorative Treatment) jest godna uwagi.

W tym celu naukowcy przeanalizowali 15 randomizowanych badań traktujących o zaletach i wadach atraumatycznego leczenia zachowawczego. Wyniki ich opracowania opublikowano w Cochrane Database of Systematic Reviews (December 28, 2017).

W 15 badaniach, które zrealizowano pomiędzy 2002 a 2016 r., wzięło udział w sumie 3,7 tys. uczestników w wieku od 3 do 101 roku życia. Średni wiek osób biorących udział w eksperymentach to nieco ponad 25 lat. Wynik ten trochę zaburza ogląd sytuacji, gdyż waga wieku osoby dorosłej jest zdecydowanie większa od tego jaki mają dzieci (dla przykładu średnia wieku trzech sześciolatków i jednego sześćdziesięciolatka to ok. 20 lat).

O tym, że zdecydowana większość uczestników badań to były jednak dzieci świadczy fakt, że 11 spośród 15 analiz obejmowało osoby z zębami mlecznymi. Dodatkowym kryterium, zawężającym spektrum poszukiwań prof. Mojtaba Dorri, stanowił czas prowadzenia badań. Ważne było, aby efektów ART nie oceniano po krótszym okresie niż 12 miesięcy. Z reguły analizy dotyczyły czasu pomiędzy rokiem, a dwoma latami od momentu przeprowadzonego leczenia.

Naukowcy zwrócili uwagą także na to, iż 5 analiz porównawczych było finansowanych przez firmy funkcjonujące w branży stomatologicznej.

Odsetek nieuszkodzonych wypełnień, wykonanych techniką ART u dzieci w zębach stałych, przekraczał z reguły 90 proc. i to zarówno wypełnień jednopowierzchniowych, jak i wielopowierzchniowych. Niższy był wskaźnik utrzymania wypełnień wielopowierzchniowych w zębach mlecznych ok. 70 proc.

Ważne, że zdecydowana większość badanych osób deklarowała, iż w przypadku wykonywania zabiegu metodą ART ich odczucia bólowe były zdecydowanie mniejsze niż podczas leczenia standardowego z użyciem wiertła.

Zaleta ART przejawia się m.in. w tym że przy zastosowaniu narzędzi ręcznych, usunięciu nie ulegają zdrowe tkanki zęba. Taki sposób leczenia może pozostawać wartościową opcją szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do profesjonalnej opieki dentystycznej lub chociażby do stomatologicznego sprzętu wymagającego zasilania energią elektryczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wypełnienie stałe  

POLECAMY W SERWISACH