• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Arginina i węglan wapnia zmniejszają nadwrażliwość zębów

js
05-10-2015, 08:09
Arginina i węglan wapnia zmniejszają nadwrażliwość zębów pASTA INNA NIŻ INNE (Foto: Pixabay)
Technologia PRO-ARGIN zastosowana została w nowym produkcie do higieny jamy ustnej. Substancje zawarte w paście to: arginina (8 proc.), węglan wapnia, monofluorofosforan sodu (1450 ppm).

Pasta o takim składzie zapewnia natychmiastową ulgę w nadwrażliwości zębów, pojmowanej jako krótki, ostry ból, który nie wiąże się z inną wadą stomatologiczną lub chorobą, a który wynika z odsłoniętej zębiny przy ekspozycji na bodźce - zazwyczaj termiczne, dotykowe, osmotyczne lub chemiczne.

Okluzja odsłoniętych kanalików zębinowych i zablokowanie mechanizmu powstawania nadwrażliwości (vide teoria hydrodynamiczna) leży u podstawy działania nowego produktu, który daje największe szanse na natychmiastowe i trwałe łagodzenia nadwrażliwości zębiny.

Działanie nowej technologii oparte jest na połączeniu trzech składników:
argininy – aminokwas występujący naturalnie w ludzkim ciele,  ma ładunek dodatni przy pH na poziomie 6,5-7,5;
wodorowęglanu – działającego jako roztwór buforowy;
węglanu wapnia – źródło wapnia.

Badania wskazują, że doładowana dodatnio arginina przyciągana jest do ujemnie naładowanej zębiny. W technologii wykorzystującej to zjawisko wapń i fosfor przyciągany jest do powierzchni zębiny i odsłoniętych kanalików zębinowych. Arginina i węglan wapnia tworzą ochronną warstwę, odporną na działanie kwasów i skutecznie uszczelniającą kanaliki zębinowe. Współobecność argininy i węglanu wapnia zapewnia powstanie środowiska zasadowego, co sprzyja dodatkowemu zamykaniu kanalików zębinowych przez wapń endogenny i jony fosforu. Rezultatem tego procesu jest brak ekspozycji na bodźce powodujące ból.

W czerwcu 2015 r. na łamach wydawnictwa Journal of Clinical Periodontology opublikowano wyniki badań, które wskazywały na to, że zastosowanie pasty z odpowiednią dawką m.in. argininy powoduje natychmiastową ulgę w nadwrażliwości (zmniejszenie bólu o 60 proc.). Efekt znieczulenia utrzymywał się przez 6 tygodni od aplikacji pasty. Badanie przeprowadzono wśród pacjentów z zaawansowanymi chorobami przyzębia, których na początku poddano zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego (scaling) oraz oczyszczania i wygładzania powierzchni korzeni (root planing).

Wyniki kliniczne zostały uzyskane przez zespół badawczy kierowany przez Eudoxie Papelassi na Uniwersytecie w Atenach (School of Dentistry, UoA) i opublikowane w Journal of Clinical Periodontology (t. 42, Wydanie I, strony 37-45).

W randomizowanym, kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą wzięły udział dwie 25-osobowe grupy pacjentów z chorobami przyzębia.

Pierwsza grupa otrzymała dawkę pasty zawierającej 8 proc. argininę oraz węglan wapnia. Członkom grupy kontrolnej zaaplikowano dawkę profilaktycznej pasty bez fluoru. Pacjentów z pierwszej grupy, zaraz po aplikacji pasty, poddano testowi podmuchu powietrza. Intensywność bólu ocenili na skali VAS (Visual Analog Scale) jako o 60 proc. niższą. Takiego efektu nie zaobserwowano w grupie kontrolnej (α < 0,05).

Efekt działania obu past sprawdzano w dwutygodniowych interwałach przez 6 tygodni. Grupa stosująca pastę z argininą i węglanem wapnia doświadczała znacznie mniejszego bólu związanego z nadwrażliwością zębów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH