Aplikacja pomoże leczyć bruksizm

Prototyp składa się z aplikacji na smarfona i niewielkiego bezprzewodowego urządzenia elektromiograficznego (EMG), które pacjent nosi na żuchwie. System powstał dzięki pracy międzynarodowego zespołu badawczego.
Takie systemy będą monitorować funkcjonowanie szczęki i żuchwy dostarczając danych na temat dziennego i nocnego bruksizmu, zaburzenia szczególnie trudnego do zdiagnozowania, przewiduje ortodonta prof. Mauro Farella, z University of Otago, w Nowej Zelandii.
EMG śledzi pracę mięśni żuchwy i szczęki i w ten sposób dostarcza dane ułatwiające diagnostykę różnego typu zaburzeń stawu żuchwowo - skroniowego. Do tej pory tego typu dane można było zbierać wyłącznie przy pomocy stacjonarnej aparatury, będącej na wyposażeniu laboratorium lub szpitala albo przenośnych urządzeń z plątaniną utrudniających życie przewodów i odbiorników.
Z powodu tych ograniczeń badanie dziennej aktywności pacjenta z podejrzeniem zaburzeń funkcjonowania mięśni żuchwy było niezwykle trudne. Prof. Farella wpadł na pomysł wygodniejszej alternatywy. Pewne niefunkcjonalne aktywności mogą powtarzać się w ciągu dnia, a ich fizjologiczny efekt kumuluje się i może mieć patologiczny wpływ na działanie mięśni żuchwy oraz stawów skroniowo - żuchwowych. Jednak wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona.
Bezprzewodowe urządzenie EMG o wymiarach 2,8 x 3,6 cm, zasilane z litowo - jonowego akumulatora, rejestruje aktywność mięśni w czasie picia, jedzenia i snu. Czujnik EMG jest zsynchronizowany z aplikacją na smartfonie, która zapisuje, kalibruje i obrazuje (w czasie rzeczywistym) funkcjonowanie mięśni żuchwy. To niezwykle przydatna opcja, pozwalająca na wykorzystanie w trakcie terapii behawioralnej do ograniczania bruksizmu w ciągu dnia.
Urządzenie zostało przetestowane zarówno na chorych pacjentach, jak i zdrowych osobach, które wcześniej nie skarżyły się na ból twarzoczaszki czy migreny. Wyniki dostarczane przez prototyp były bardzo podobne do tych uzyskiwanych na urządzeniach stacjonarnych. Jednak, aby rzeczywiście można go było stosować - potrzebne są długofalowe badania na większej grupie osób, niezbędne do wyznaczenia granicy, poza którą wzorzec aktywności mięśni jest już patologiczny. Prof. Farella planuje jeszcze bardziej zminiaturyzować prototyp i zmniejszyć jego koszt.
Więcej: Clinical Oral Investigations

-
Stomatologia na mapie potrzeb zdrowotnych
newsDENT -
Modyfikacja przepisów w zakresie tajemnicy informacji związanych z pacjentem
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
Ostrzeżenia przed spożyciem cukru mają sens
bizDENT -
Kobierzyce: zgoda na program profilaktyki próchnicy zębów wśród dzieci
newsDENT -
Nowy Duninów: zielone światło dla programu profilaktyki próchnicy wśród dzieci
newsDENT -
ŚDZJU: o próchnicy w komfortowych warunkach
eduDENT -
Redukcja „króliczych” zębów
lifeDENT
-
Alzheimer jako periodontogenne zapalenie mózgu
techDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Roman Borczyk: bruksizm nie tylko niszczy zęby
techDENT -
Są rekomendacje w zakresie stosowania antybiotyków w stomatologii
eduDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Specjalizacja: punkty dodatkowe a akredytacja uczelni medycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
BOLESŁAWIEC, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Ruda Śląska, śląskie