PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Aparaty ortodontyczne z nanocząsteczkami srebra

js
16-02-2016, 12:20
Aparaty ortodontyczne z nanocząsteczkami srebra Stomatologia w wymiarze nano (foto: pixabay)
Właściwości cząsteczek srebra, pożądane w walce z bakteriami, wykorzystywane są coraz częściej w procedurach stomatologicznych. Ostatnio naukowcy przeanalizowali jak pierwiastek ten działa w aparatach ortodontycznych.

Stosowne doświadczenie przeprowadzili naukowcy z Hamadan Dental Research Centre w Iranie (Hamadan University of Medical Sciences). Wyniki ich pracy zostały zaprezentowane w American Journal of Orthodontics & Dentofacial Orthopedics.

Wielkość kolonii Streptococcus mutans - bakterii powodujących próchnicę zębów, określono u 66 osób, które w procesie leczenia ortodontycznego zaczęły nosić aparaty ruchome. U części ochotników (29 osoby) w akrylową płytę wbudowano nanostrukturę srebra (wielkość cząsteczek 40 nm i zawartość w proporcji 500 na 1 mln). Pozostali uczestnicy eksperymentu nosili tradycyjne aparaty ruchome.

Po tygodniu od rozpoczęcia badań, zarówno u grupy kontrolnej, jak i poddanej eksperymentowi z udziałem cząsteczek srebra, określono wielkość kolonii Streptococcus mutans. Okazało się, że statystycznie rzecz ujmując - mniej powodów do zmartwień mieli właściciele tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Jednak już ponowna analiza, przeprowadzona po siedmiu tygodniach noszenia aparatów ortodontycznych, wykazała, że w zasadzie u wszystkich osób zaopatrzonych w aparaty z cząsteczkami srebra poziom występowania bakterii Streptococcus mutans był zdecydowanie niższy.

Irańskie doświadczenie jest kolejnym potwierdzeniem roli, jaką odgrywają nanocząsteczki srebra w ochronie szkliwa zębów.

Od kiedy naukowcy zmusili nanocząsteczki srebra do wiązania się z molekułami śliny i biofilmu - rozpoczęto badania nad tym, w jaki sposób taką właściwość wykorzystać do aplikowania antybakteryjnych specyfików i adresowania ich w ściśle określone miejsca - ogniska próchnicy.

Walka z chorobotwórczymi bakteriami nie jest prosta. Jak wiadomo, komórki bakteryjne zawieszone są w matrycy, utworzonej z biopolimerów i wody, co nadaje strukturze przestrzenny charakter. Taka trójwymiarowa matryca sprzyja ochronie szkodliwych mikroorganizmów przed degradacyjną działalnością czynników środowiskowych.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   nauka   bakterie   biofilm   nanotechnologie  

POLECAMY W SERWISACH