PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aparat retencyjny dożywotnio?

ms
09-10-2017, 12:28
Aparat retencyjny dożywotnio? Aparat retencyjny na dłużej
Istnieją mocne dowody na to, że aparat retencyjny powinno się nosić praktycznie do końca życia – uznało British Orthodontic Society (BOS), opierając się na wynikach badań dotyczących stabilności (a w zasadzie niestabilności) zębów w trakcie ludzkiego życia.

Trudno jest precyzyjnie określić, ile czasu konkretny pacjent powinien nosić aparat retencyjny. Może to trwać nawet kilka lat. Przyjmuje się najczęściej, że okres ten sięga co najmniej połowy czasu, poświęconego na leczenie aparatem ortodontycznym. Długość retencji zależy m.in. od: zastosowanego leczenia, stopnia wady zgryzu, predyspozycji genetycznych, wieku pacjenta.

Okazuje się, że 70 proc. pacjentów stosujących przez rok lub dwa aparaty retencyjne musi powtórzyć terapię po upływie kolejnych 10 lat. Istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że raz wyprostowane zęby po kilku latach stopniowo zaczną zmieniać położenie.

Simon Littlewood ortodonta i konsultant w St Luke's Hospital (Bradford), wypowiadając się w imieniu BOS - stwierdził, że niegdyś obowiązująca teoria o stabilności raz wyprostowanych zębów dorosłego człowieka nie wytrzymała konfrontacji z badaniami.

O ile pacjent nie będzie w systematycznym kontakcie z ortodontą, aby przeciwdziałać niekorzystnym zmianom - cała uciążliwa i kosztowna terapia może - na dłuższą metę - okazać się nieskuteczna.

Eddie Crouch, wiceprezes British Dental Association przyznaje, że dla wielu pacjentów wiadomość o bardzo prawdopodobnej konieczności powtórnego założenia retainera może być trudna do zaakceptowania. To duży problem dla znaczącej grupy Brytyjczyków. Szacuje się, że retainery stosuje ok. 200 tys. młodych mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
aparat ortodontyczny   retencja   ortodoncja  

POLECAMY W SERWISACH