PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Aparat ortodontyczny ratunkiem dla sparaliżowanych

22-10-2012, 04:03
Aparat ortodontyczny systemem sterującym
Aparat ortodontyczny systemem sterującym
Ortodonci mogą poczuć się szczególnie dowartościowani, bo za sprawą aparatów ortodontycznych całkowicie sparaliżowane osoby mają szansę na samodzielne sterowanie wózkiem inwalidzkim

Najnowszy prototyp Tongue Drive System (TDS) polega na wyposażeniu aparatu dentystycznego w zestaw sensorów, uaktywnienie których umożliwia nadawanie kierunku ruchu wózkowi inwalidzkiemu. Sposób aktywacji jest prosty, służy do tego język sparaliżowanej osoby uzbrojony w niewielki element magnetyczny. O ile element ten, dzięki ruchowi języka, zbliży się do jednego z sensorów rozmieszczonych na powierzchni aparatu ortodontycznego, następuje wysłanie impulsu wyzwalającego nie tylko zmianę ruchu wózka, ale także dokonującego korekt prędkości pojazdu.

Impulsy przesyłane są bezprzewodowo do iPoda lub iPada, wyposażonego w oprogramowanie pozwalające na przetłumaczenie sygnałów na język zrozumiały dla siłowników sterujących pracą inwalidzkiego wózka.

Tongue Drive System może współpracować z niemal każdym ze standardowych elektrycznych wózków inwalidzkich.

Tajniki sterowania takim pojazdem można posiąść zaledwie w pięć minut zapewnia twórca TDS prof. Maysam Ghovanloo z Georgia Tech School of Electrical and Computer Engineering.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   aparat ortodontyczny   wózek inwalidzki   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH