• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

„Antypróchniczy” materiał także z Rosji

ms
10-04-2017, 13:13
„Antypróchniczy” materiał także z Rosji Narodowy Badawczy Uniwersytet Technologiczny MISiS
O antybakteryjnych właściwościach nanocząsteczek wiadomo od dawna. Od dawana także stosuje się materiały stomatologiczne z dodatkami nanoelementów aktywnych biologicznie. Osiągnięciami w tym względzie chwalą się naukowcy z moskiewskiego MISiS.

Grupa ekspertów z Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technologicznego MISiS, we współpracy z partnerami z innych rosyjskich ośrodków badawczych, stworzyli szczególny nanomateriał, którego dodanie do plomby na stałe zapobiega rozwojowi próchnicy (aktywność cząsteczek nie zmniejsza się z czasem pomimo stałego kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami).

Uczestnik projektu, Jakow Karasenkow, główny lekarz kliniki „Rosdent” twierdzi, że opracowanie to jest technologiczną rewolucją w stomatologii.

Karasenkow, pracując pod kierunkiem doc. Gieorgija Frołowa z MISiS, przez wiele miesięcy badał właściwości małych nanocząsteczek, składających się m.in. z tlenków tytanu, żelaza, cynku. Doświadczenia pokazały, że nanocząsteczki niszczą bakterie, działając na nie podobnie jak antybiotyki.

Antybakterialny dodatek może być wykorzystany nie tylko jako składnik wypełnień, ale i w innych materiałach stomatologicznych. Wprowadzono je już także do nowej generacji implantów. - W naszej klinice materiały stomatologiczne z nanocząsteczkami pomyślnie stosowane są od września 2016 r. – twierdzi Jakow Karasenkow.

Te nanocząsteczki, jak opowiada Frołow, wykorzystywane są w praktyce nie tylko w klinice „Rosdent”, ale i w Kirowskiej Państwowej Akademii Medycznej. Plomby na bazie nanocząsteczek zostały zatwierdzone przez rosyjską Izbę Kontroli, dzięki czemu mogą być stosowane w praktyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
plomby   nanomateriały  

POLECAMY W SERWISACH