PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Antybiotyki przed zabiegiem: są wskazania

sheffield.ac.uk, ms
16-12-2014, 14:13
Antybiotyki przed zabiegiem: są wskazania Antybiotyki u dentysty a serce pacjenta (foto: sxc.hu_
Naukowcy z University of Sheffield zarejestrowali wyraźny wzrost przypadków infekcji chorób serca wraz ze zdecydowanie mniejszym poziomem profilaktycznego stosowania antybiotyków przed inwazyjnym leczeniem stomatologicznym.

Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence (NICE) swego czasu zarekomendował odejście od profilaktycznego przepisywania przez dentystów antybiotyków. Po wprowadzeniu tych zaleceń (2008 r.) liczba przepisywanych w trybie profilaktycznym antybiotyków spadła o 89 proc. z 10,9 tys. miesięcznie przed 2008 r. do 1,2 tys. w marcu 2008 r.

Prof. Martin Thornhill z University Sheffield przypomina, że stany zapalne w jamie ustnej toczą się miejscowo, ale wraz z krwią bakterie mogą przedostać się do odległych narządów, wywołując tzw. choroby odogniskowe - na przykład: infekcyjne zapalenie wsierdzia, chorobę wieńcową, zawał serca czy udar mózgu. Tego typu zdarzenia występują stosunkowo rzadko, jednak po wprowadzeniu zaleceń NICE wystąpiła zauważalna aberracja w stosunku do wieloletniego trendu.

Po wprowadzeniu w życie zaleceniach NICE wyraźnie wzrosła liczba przypadków infekcyjnego zapalenia wsierdzia i nie można tego wzrostu tłumaczyć

Wyniki takich ustaleń były przedstawione podczas dorocznego spotkania American Heart Association w Chicago (18  listopada 2014 r.) oraz w periodyku The Lancet.

Więcej: sheffield.ac.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania   nauka   antybiotykoterapia   zapalenie dziąseł   choroby serca  

POLECAMY W SERWISACH