PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Anomalie w uzębieniu dziecka - winne geny

en
24-11-2017, 10:20
Anomalie w uzębieniu dziecka - winne geny Zbyt wolne tempo wyrzynania się zębów stałych (fot. pixabay)
Gdy u dziecka pojawiają się nieprawidłowości w rozwoju, jak na przykład opóźnione wyrzynanie się stałych zębów, rodzice często obawiają się, że to oznaka poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jednak naukowcy z Rutgers School of Dental Medicine zapewniają, że w większości przypadków, nie ma powodów do niepokoju, bo innym członkom z badanych rodzin przytrafiło się to samo.

- Najwięcej niepokoju budzi opóźnione pojawianie się stałych jedynek u dziecka. Dobrym sposobem na uspokojenie rodziców jest uświadomienie im, że to samo działo się z innymi członkami rodziny, w przeszłości. A ich dziecko rozwija się we własnym, najzupełniej normalnym tempie - mówi prof. Maxine Strickland.

Strickland, wraz ze swoimi studentami, przeanalizowała ponad 2 tys. pantomogramów, by prześledzić genetyczne przyczyny anomalii w uzębieniu, w tym opóźnione wyrzynanie się stałych zębów, brak zawiązków zębowych i nadliczbowe zęby, zęby zatrzymane lub wyrznięte tylko częściowo.

W jednym z prowadzonych przez nią badań wzięło udział 25 pacjentów, dla których stworzono "stomatologiczne" drzewa genealogiczne, by sprawdzić czy podobne nieprawidłowości w rozwoju uzębienia pojawiały się we wcześniejszych pokoleniach.  Okazało się, że szczególnie silny związek istnieje między genami a zębami, które się nie wyrznęły. Jeśli jeden z rodziców miał zatrzymane zęby, co najmniej jedno z dzieci w tej rodzinie także będzie je miało.

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także: Matka pali w ciąży - dziecku brakuje zawiązków zębów

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   zawiązki zębów   wady wrodzone   wady zgryzu  

POLECAMY W SERWISACH