PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Amerykanie pracują nad nowym rodzajem kompozytów żywicznych

jsz
05-12-2013, 11:33
Amerykanie pracują nad nowym rodzajem kompozytów żywicznych Amerykanie pracują nad nowym rodzajem kompozytów żywicznych (Fot. Fotolia)
Fundacja Anthony Volpe Research Center (VRC) otrzymała ponad 2 mln dolarów dotacji z Narodowego Instytutu Badań nad Stomatologią i Chirurgią Szczękowo-Twarzową (National Institute of Dental and Craniofacial Research, NIDCR). Za tę kwotę, w ciągu pięciu lat, ma opracować nowy rodzaj wypełnienia stomatologicznego.

W pierwszym roku VRC otrzyma 450 tys. dolarów. Cele są jasne. Naukowcy zamierzają wykorzystać fundusze na badania i rozwój nowych polimerów, które są wolne od bisfenolu A (BPA) i nie są podatne na degradacje enzymatyczną lub hydrolizę. Fundacja ma również zwrócić uwagę na aspekt żywotności kompozytów i opracowanie „inteligentnych składników antybakteryjnych".

Fundacja, która zajmie się przygotowaniem nowego wypełnienia, związana jest z Amerykańskim Stowarzyszeniem Stomatologicznym (American Dental Asocioation). Członkowie największej organizacji dentystycznej w USA szacują, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych wstawianych jest ponad 120 mln wypełnień kompozytowych. Średnia żywotność wypełnienia wynosi mniej niż 8 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH